Harminckilós, csodás rózsaszín busa akadt horogra a Tiszában.


Az ökológiai halászat szakértője úgy véli, hogy ez a színváltozat egy genetikai anomália eredménye.

Ökológiai célú szelektív halászat során egy különleges, rózsaszínű pettyes busa akadt a hálóba Tiszafüred közelében. A lenyűgöző hal 31 kilogrammos súlyával igazi ritkaságnak számít. A hírt a Pecaverzum osztotta meg, hivatkozva a Tisza-tavi Sporthorgász Kft. Facebook-oldalára.

Az ökológiai szempontból fenntartható szelektív halászat célja, hogy megszabadítsa a folyót a nem őshonos, invazív halfajoktól, ezzel védve a helyi ökoszisztémát és elősegítve a természetes élőhelyek helyreállítását.

A fehér és pettyes busa, valamint ezek hibrid változatai egyaránt ebbe a csoportba sorolhatók. A busa a hatvanas években került be a hazai vízrendszerekbe, telepítés útján. Ennek az akciónak az volt a célja, hogy a hazai halfauna gazdagodjon olyan jelentős méretű fajokkal, amelyek zooplanktonnal és fitoplanktonnal táplálkoznak. Azonban a döntéshozók nem vették figyelembe, hogy az őshonos halivadékok is ezen táplálékforrásokra támaszkodnak, így a busák egy idő elteltével előszeretettel elhódítják tőlük ezt a létfontosságú élelmet.

A kifogott busákat épp ezért ma már tilos visszaengedni a vízbe, és ahol sok él, ott halásznak rájuk.

Juhász Máté ökológiai halász és biológus, aki kifogta a 31 kilós rózsaszín busát, elmondta, hogy ilyen színkombinációval még soha nem találkozott. "Ez a pettyes busa egy igazán különleges színvariáns, ami nem albínónak számít, mivel tartalmaz pigmentet. A fején narancssárgás foltok, míg az oldalán sárgás-arany színárnyalatok figyelhetők meg. (...) A sárga árnyalatokat okozó xantofil és a melanin hiányának egyedi kombinációja adhatta ezt az érdekes sárgás-pirosas-rózsaszín megjelenést, valamint a test bizonyos részein megjelenő világosabb színt."

A Pecaverzum gazdag színkavalkádja arra figyelmeztet, hogy a halak bőrében négy alapvető színanyag található: a csillogó guanin, a mélybarnás-fekete melanin, a vibráló piros eritrofill és a napfényes sárga xantofill. Ha bármelyik színanyag aránya kibillen, az genetikai eltérés következménye lehet, amely különleges, de néha zavaró hatást gyakorol a halak megjelenésére.

Related posts