Hagyományápolás a Kölcsey utcai és Ligeti sori Óvodában: Szlovák nemzetiségi nap ünneplése.


Az intézmény falai között az 1950-es évektől kezdődően folyamatosan zajlik a szlovák nyelv és kultúra ápolása, melynek célja a hagyományok megőrzése és népszerűsítése. A rendezvény különleges keretet kapott, hiszen a látogatók részt vehettek népi játékokban, élvezhették a citerazene varázsát, valamint megnyitották a legújabb kiállítást, amely a gasztronómia ízletes világába is bepillantást nyújtott. A rendezvény díszvendégei között üdvözölhettük Szarvas Péter polgármestert és Varga Tamás alpolgármestert, akik megtisztelték a jelenlévőket jelenlétükkel.

Paulik Antal, az Országgyűlés szlovák nemzetiségi szószólója hangsúlyozta, hogy a szlovák nyelv ismeretének alapjait már az óvodás korban érdemes megalapozni. Az egyik leghatékonyabb módszer erre, ha a gyerekek játékos tevékenységek során tanulják meg a szlovák szavakat és kifejezéseket, amelyeket később saját maguk is bátran továbbadhatnak.

A kultúra különböző aspektusait, amelyeket örömmel tapasztalnak meg és esetleg maguk is aktívan részt vennének bennük, fontos, hogy bemutassuk a gyerekeknek, így valóban átélhetik ezt az óvodai környezetben. Ezen kívül elengedhetetlen, hogy a város történelme szempontjából a szlovák örökség kulturális kincseit a gyermekek megismerjék és elsajátítsák - hangsúlyozta a képviselő.

Kiszely András, a békéscsabai szlovák nemzetiségi önkormányzat elnöke elmondta, hogy a szlovák nyelv és kultúra a város természetes összetevője. Hozzátette: az ilyen rendezvények csak erősítik a gyerekekben a csabai szlovák identitást.

- Ezek az intézmények kulcsszerepet játszanak abban a törekvésben, amelyet a szlovák önkormányzaton keresztül igyekszünk is támogatni minden eszközzel: a nyelv kerüljön vissza a csabai mindennapokba. Talán még ennél is fontosabb, hogy a csabai szlovák identitást átadják a legkisebbeknek, ehhez alakítsanak ki egy olyan alapot, amelyre később a gyermek a felnőtté válása során építeni is lehet akár - hangsúlyozta az elnök.

A szlovák nemzetiségi nap a Búzavirág csoport kisgyermekeinek népi játékával indult, mely igazi vidámságot hozott a rendezvényre. Ezt követően az intézmény udvarán folytatódott a program, ahol citeraszóval ünnepelték meg az "Értékeink" című kiállítást. A tárlathoz az óvodás gyermekek szülei és nagyszülei járultak hozzá, hozva magukkal autentikus szlovák tárgyakat, így gazdagítva a közösségi élményt és a hagyományok bemutatását.

- Az óvodánkban már az alapítás óta kiemelt szerepet kap a szlovák nyelvi nevelés. 2022-ben csatlakoztam a nevelőtestülethez, mint szlovák nemzetiségi óvodapedagógus. Célunk, hogy megőrizzük felmenőink hagyományait, nem csupán a magyar, hanem a szlovák kultúra elemeit is. Olyan barátságos és inspiráló környezetet szeretnénk teremteni a gyerekek számára, ahol felfedezhetik a szlovák nyelvet, és játékos formában ismerkedhetnek meg a szlovák hagyományokkal - mondta el Seres Aida, szlovák nemzetiségi óvodapedagógus.

A rendezvény végén a résztvevők ínycsiklandó tradicionális szlovák ételekbe is belemerülhettek, melyek a gyerekek szüleinek és nagyszüleinek közreműködésével készültek, így a falatok nemcsak finomak, hanem igazi családi örökséget is rejtenek.

Related posts