Grafikonon megfigyelhető, hogy a hazai akkugyárak termelése drámai mértékben csökkent, kevesebb mint a felére.


A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közzétette a magyar ipar januári termelési statisztikáit. Az adatok alapján egyértelműen látszik, hogy az ipar válsága továbbra is tart, hiszen az elmúlt évhez képest a termelés 3,9 százalékkal csökkent.

A magyar gazdaság különböző szektorai közül a legnagyobb meglepetést a néhány éve még ígéretesnek tartott akkumulátorgyártás produkálta, amely most a legrosszabb teljesítményt nyújtotta. A legfrissebb adatok alapján az akkumulátorok és szárazelemek gyártásának statisztikai csoportja egy év alatt drámai, 46 százalékos csökkenést mutatott a termelési volumene tekintetében.

Még látványosabb, ha grafikonra rakjuk, az elmúlt években melyik hónapban milyen értékben termeltek akkumulátorokat és szárazelemeket Magyarországon.

A grafikon alapján egyértelműen megfigyelhető, hogy 2022 végéig az itthoni akkugyártás volumene exponenciális növekedést mutatott, ezt követően pedig egy évig kisebb-nagyobb ingadozásokkal, de folyamatosan emelkedett. Az utóbbi időszakban viszont a tendencia megváltozott: a gyártás volumene szintén ingadozásokkal, de folyamatos csökkenést mutat.

A 2023 októberi csúcspont során Magyarországon egyetlen hónap alatt lenyűgöző, 315 milliárd forint értékű akkumulátort gyártottak. Ezt követően azonban, januárra a termelés drámaian visszaesett, és már csak 140 milliárd forintnyi akkumulátor készült. A legnagyobb gyártási mélypont decemberben következett be, amikor csupán 102 milliárd forint értékű akkumulátor került előállításra. Ennek egyik valószínű oka, hogy a Samsung gödi gyára három hétre leállt, ami jelentősen befolyásolta a termelést.

A fenti adatok tükrében érthető, miért döntött a Samsung, valamint a Komáromban és Iváncsán gyárakat üzemeltető SK is a munkavállalói létszám jelentős csökkentése mellett.

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai alapján a jelentősebb iparágak közül a járműgyártás 3%-os, a számítógép, elektronikai és optikai termékek előállítása pedig 15%-os csökkenést mutat az előző év hasonló időszakához viszonyítva. Ezen kívül az élelmiszer-, ital- és dohánytermékek gyártásának volumene is 0,6%-kal csökkent.

Related posts