Forradalmi átalakulás küszöbén áll az EU-tagjelölt ország? - Az összecsapások erőszakos fordulatot vettek.


Péntek este már második nap gyűltek össze a tüntetők Grúziában (Georgia), hogy tiltakozzanak az ellen, hogy a kormány 2028-ig befagyasztotta az Európai Unióval folytatandó csatlakozási tárgyalásokat - írja a Reuters.

Csütörtök után péntek este is több ezren mentek ki a grúz főváros, Tbiliszi utcáira, hogy a kormány döntése ellen tiltakozzanak, a tüntetők barikádokat is emeltek. A rendőrség vízágyúval, könnygázzal és paprikaspray-vel válaszolt. A közösségi médiában terjedő felvételek szerint rendőri brutalitásra is volt példa: ütlegelték a tüntetőket és földön fekvő embereket is megrugdostak. (Erős idegzetű olvasóink például itt is itt láthatnak ezekről felvételeket.)

A belügyminisztérium közleménye alapján a demonstrációkon részt vevő 107 személyt vettek őrizetbe.

Grúziában 2023. október 26-án zajlottak parlamenti választások, melynek során a jelenlegi kormánypárt, a Grúz Álom megőrizte hatalmát. A pártot többen autoriter módszerek alkalmazásával és rejtett oroszpárti szimpátiákkal vádolják. A választási folyamat átláthatóságát sokan kétségbe vonták, beleértve nemzetközi megfigyelőket is, akik aggodalmukat fejezték ki a választások tisztaságával kapcsolatban.

Grúzia hosszú idő óta vágyik az EU-tagságra, és a kormány eddig elméletben támogatta ezt az irányt, bár tetteivel gyakran ellentmondott az uniós értékeknek. Csütörtökön azonban...

a csatlakozási tárgyalások felfüggesztéséről döntött, azzal érvelve, hogy Brüsszel zsarolja a grúz vezetést.

Az ország külügyi, védelmi, oktatási és igazságügyi minisztériumának több száz munkatársa pénteken nyílt levélben fejezte ki véleményét, melyben alkotmányellenesnek minősítették a tárgyalások felfüggesztését.

A Kaukázus régiójában az Európai Unió iránti vonzalom kifejezetten erős, a helyi lakosság jelentős hányada elkötelezetten támogatja a csatlakozási törekvéseket.

Szombaton Irakli Kobahidze grúz miniszterelnök kijelentette, nem fogják hagyni, hogy forradalom törjön ki az országban.

Grúziában a Majdan-forgatókönyv megvalósulása nem valószínű. Az ország egy szuverén állam, és az állam hatóságai nyilvánvalóan nem fognak hozzájárulni ennek lehetővé tételéhez.

„Egyedivé kell tenned a mondanivalódat!” – hangsúlyozta Kobahidze. A kormányfő a 2014-es Kijevben kirobbant Majdan téri lázadásra utalt, amelynek következtében Viktor Janukovics, a Moszkvához hű elnök, elmenekült az országból. Ezt követően Ukrajna határozottan a nyugati orientáció felé fordult. Az orosz propaganda viszont azt állítja, hogy a Majdan téri eseményeket a Nyugat irányította.

A kormánykritikus aktivisták szombat estére újabb megmozdulást szerveznek, amelynek célja, hogy hangot adjanak elégedetlenségüknek.

Related posts