Férfi kézilabdázóink egy fergeteges összecsapás során diadalmaskodtak, ezzel revansot vettek a holland csapaton a világbajnoki tornán.


A magyar férfikézilabda-válogatott végre visszavágott a három évvel ezelőtti keserves vereségért, és egy izgalmas, látványos mérkőzésen 36-32-es eredménnyel diadalmaskodott Hollandia felett a horvát-dán-norvég közös rendezésű világbajnokság harmadik fordulójában, amelyre vasárnap este került sor. Chema Rodríguez szövetségi kapitány irányítása alatt a csapat magabiztosan zárta a D jelű csoportküzdelmeket, így a legjobbnak bizonyultak, és három pontot hozhatnak magukkal a középdöntőbe.

Férfi kézilabdázóink az északmacedónok ellen 27-27-es döntetlennel indították világbajnoki szereplésüket, ezt követően pedig egy kiütéses, 17 gólos győzelmet arattak Guineával szemben. Azonban a legnagyobb kihívás még hátra volt: a már biztos középdöntős magyar csapatra a hibátlan teljesítményt nyújtó Hollandia várta vasárnap este. A győzelem nemcsak csoportelsőséget, hanem fontos pontelőnyt is jelentett volna a következő szakaszra, ám a mérkőzés előtt ez a feladat rendkívül nehéznek ígérkezett. Ezt már csak tetézi, hogy három évvel ezelőtt, a részben hazai rendezésű Európa-bajnokság nyitómeccsén a hollandok 31-28-ra legyőzték csapatunkat, ami hatalmas meglepetésként hatott.

Ligetvári Patrik a balkániak ellen vívott mérkőzést követően az Indexnek beszélt arról, hogy a 2022-es Európa-bajnokságon elszenvedett vereség még mindig élénken él bennük, és ez a tapasztalat hatalmas motivációt ad számukra a visszavágásra. Chema Rodríguez is hasonló érzéseket osztott meg a tornát megelőző sajtótájékoztatón, hangsúlyozva, hogy a magyar csapatnak nem szabad kétszer egymás után vereséget szenvednie a hollandoktól. A bosszúvágy és a hozzáállás most mindkét fél részéről meghatározó tényezővé válik a következő összecsapásban.

A svéd kézilabda ikonja, a háromszoros olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok jobbátlövő, Staffan Olsson irányította csapat a 2023-as világbajnokságon a 14. helyen végzett, míg a tavalyi Európa-bajnokságon a 12. pozíciót tudta megszerezni. Ezzel szemben a magyar válogatott az előbbi tornát a nyolcadik helyen zárta, míg az utóbbin történelmi teljesítménnyel az ötödik helyet csípte meg.

A felek eddig 22-szer találkoztak egymással, magyar szempotból 21 győzelem és egy vereség a mérleg, tétmérkőzésen viszont mindössze négy alkalommal meccseltek: háromszor a mieink, egyszer, a már említett legutóbbi találkozót viszont a hollandok nyerték.

A magyarok érdeklődését felkeltő Észak-Macedónia és Guinea mérkőzése nem tartogatott váratlan fordulatokat. A balkáni csapat a 7-7-es állást követően lendületbe jött, és végül magabiztos, 29-20-as eredménnyel zárta a találkozót. Ezzel a győzelemmel Észak-Macedónia harmadikként továbbjutott a középdöntőbe, míg Guinea az alsóházban, az Elnök-kupában folytatja a küzdelmeit.

Na, de vissza a magyarok csatájára, Lékai Máté és Bóka Bendegúz visszakerült a vasárnapi 16 fős keretbe, míg Hanusz Egon, valamint Ónodi-Jánoskúti Máté volt ezúttal a kimaradó.

Ivar Stavast találata nyitotta a mérkőzést, tíz másodperc elteltével pedig Sipos Adrián szépített. Ilic Zorant gyorsan kiküldték két percre, emberelőnyben pedig egy szélről becsorgó labdával ismét vezetést szerzett Hollandia (1-2). Öt és fél perc játék után már a harmadik (!) játékosunkat küldték ki a játékvezetők pihenni, de így is 4-5-re zárkóztunk a büntetésből visszatérő Ilic távoli bombája révén.

Főként jobbszélsőjének köszönhetően hamar hárommal is elhúzott az ellenfél, de kezdett éledezni csapatunk az ezer fős magyar szurkolótábor hangos buzdítása meghozta gyümölcsét. Palasics Kristóf bravúrjainak és a gyorsgóloknak köszönhetően egyre zárkóztunk, kiváló védekzés után pedig Bánhidi Bence három védővel a nyakán is betalált, így 9-9-nél utolértük a kék mezes riválist a félidő derekán. Sipos Adrián egymás után háromszor is hibába kényszerítette a hollandokat, majd egy rontott büntető és egy eladott labda után harmadjára már a vezetést is átvettük: Bóka Bendegúz operált a balszélről, sőt még egy kiállítást is kiharcolt (11-10).

A magyar csapat számára néhány bírói döntés vitatható volt, ennek ellenére sikerült előrelépniük, míg a hollandok gyorsan reagáltak a helyzetre. Az ellenfél kapitánya, aki nem volt elégedett az eddig látottakkal, időt kért, de ez sem tudta megállítani a mieink lendületét. Két remek Bóka-védekezés, valamint Ilic és Lékai Máté fantasztikus befejezései után már 16-13 állt az eredményjelzőn, mindössze három és fél perccel a félidő vége előtt. Bár az ellenfél a hajrában egy góllal megnyerte a szakaszt, Chema Rodríguez csapata így is nyugodtabban mehetett a szünetre, hiszen harminc perc játék után két góllal vezettek (19-17).

A mérkőzés nemcsak a feszültségéről volt híres, hanem arról is, hogy a kezdeti események hamarosan egy váratlan forgatókönyvbe torkolltak. Először Krakovszki Bencét küldték le a pályáról, ami már önmagában is meglepetés volt, de nem sokkal később Chema Rodríguez is büntetést kapott. Így csupán másfél perc elteltével újabb magyar játékosnak kellett elhagynia a játékteret...

Kettős emberhátrányban gólt kaptunk - de adtunk: Szitának csináltak helyet középen és jegyzett újabb találatot, majd a Palasics helyére beérkező Mikler Roland fogott egy óriásit a jobbszélről (20-18). A védekezés továbbra is kiváló volt, ahogy támadásban is rendre jeleskedtünk, a 37. perc kezdetén Szita bombázott ötödjére, ezúttal az egyenes alsóba, ezzel a mérkőzésen először négyre növeltük az előnyünket (23-19).

Kisebb hullámvölgybe (és a már megszokott emberhátrányba) került a magyar válogatott, többször két gólra is felzárkóztak a hollandok. Szerencsére gyorsan rendeződtek a sorok, Mikler bravúrosan védése után a beérkező Bodó Richárd jeleskedett támadásban, majd rögvest védekezésben is, a megszerzett labdával pedig rohanhattunk az ötgólos előnyért, de kínai figurát hárította Bart Ravensbergen. Gyors kontrát vittek a hollandok, sorozatban három magyar elrontott támadás után plusz öt helyett csak plusz kettő állt az eredményjelzőn (27-25).

Az utolsó tíz perc izgalmasan indult, hiszen a magyar csapat kétgólos előnnyel vághatott neki a hajráknak. Ám alig két perccel később már négy góllal vezettek a hollandok (33-29). Olsson kapitány tisztában volt vele, hogy ez az utolsó lehetősége a csapata számára a fordításra, ezért időt kért, hogy rendezze a sorokat. Az utasításai meghozták a gyümölcsüket: a hollandok azonnal két gólt szereztek. Chema Rodríguez is időt kért, hat perccel a mérkőzés vége előtt, hogy megpróbálja visszafordítani a játék menetét.

A következő szakaszban három egymást követő támadást rontottunk el, miközben a holland csapat kétszer is betalált, ezzel közelítve hozzánk. Küzdöttek a döntetlenért, de a visszatérő Palasics bravúros védése megakadályozta ezt. A kontratámadás során Imre Bence kapott egy fantasztikus passzt, amivel végre megszüntette a több mint négy perces magyar gólcsendet (34-32). Ezt követően kétszer is sikerült hibára kényszerítenünk az ellenfelet: előbb Bóka, majd Lékai volt eredményes - az utóbbi gólja pedig végleg lezárta a mérkőzést (36-32).

D csoport, 3. forduló:

A csoport végeredménye a következőképpen alakult: 1. helyen Magyarország végzett 5 ponttal (továbbjutott), 2. helyezett Hollandia 4 ponttal (továbbjutott), 3. helyen Észak-Macedónia zárt 3 ponttal (továbbjutott), míg 4. Guinea 0 ponttal (az Alsóházban, az Elnök-kupában folytatja a versenyt).

Related posts