A Szent István Király Múzeum egy lenyűgöző kiállítással várja látogatóit, amely igazi élményt ígér. Az esemény célja, hogy bemutassa a régió gazdag kulturális örökségét és művészeti értékeit. A nagyszabású tárlat számos izgalmas programmal és különleges m
A Szent István Király Múzeum, hazánk egyik legimpozánsabb tárgygyűjteményével büszkélkedhet, és most 150 éves gazdag története előtt tiszteleg egy különleges kiállítás keretein belül. Az esemény során nem csupán eddig ismeretlen műtárgyakat láthatunk, hanem a múzeum gyűjteményének első darabját is bemutatják, amelyet már az 1800-as években rögzítettek. A nagyszabású jubileumi tárlat sajtótájékoztatóján, csütörtökön, izgalommal várják a látogatókat, akik bepillantást nyerhetnek a múzeum lenyűgöző múltjába.
Az "Egy múzeum tekintete" című kiállítás a Szent István Király Múzeum 150 éves történetének gazdag örökségére reflektál, amelyre a székesfehérvári közönség nagy lelkesedéssel készül - emelte ki Lehrner Zsolt alpolgármester a rendezvény sajtótájékoztatóján.
Kovács Loránd Olivér, a múzeum szakmai igazgatója, a kiállítás mottójának kapcsán hangsúlyozta, hogy a múzeum lényege a közönség számára való hozzáférés. – A múzeum valóban erről szól, még ha első pillantásra úgy tűnik is, hogy a muzeológusok csupán saját szórakoztatásukra gyűjtögetnek egy raktárba vagy egy kiállításhoz. Valójában a múzeumok alapítása közérdekű kezdeményezések voltak, és az alapítók elvárása az volt, hogy az intézmény a közönség igényeit és érdeklődését szolgálja. A közönséget is bevonták a gyűjtési folyamatba, így a múzeum gyűjteményében adományozott és öröklött tárgyak is helyet kaptak. Az itt található gyűjtemény olyan jelentőséggel bír, hogy a Kárpát-medence szintjén is kiemelkedő, legyen szó akár régészeti, akár kortárs képzőművészeti anyagról – tette hozzá a múzeum szakmai vezetője.
A nagyszabású kiállítás megvalósítása mögött hatalmas munkát végeztek a művészettörténészek, régészek, néprajzosok, helytörténészek, könyvtárosok, adattárosok és restaurátorok - emelte ki Izinger Katalin, a kiállítás kurátora. A tárlat címe, "Egy múzeum tekintete", mélyebb értelmet nyer, hiszen a 'tekintet' fogalma a kölcsönösségről is szól. Felmerül a kérdés, hogyan viszonyulunk egymáshoz, a közösséghez, és hogyan néztek ránk látogatóink az elmúlt másfél évszázad során. Ennek megfelelően a kiállítás önreflexív jellegű is. Ritka alkalom, amikor különböző szakágak és gyűjtemények együtt dolgoznak egy ilyen projekten, és ezt a jövőben is szeretnénk folytatni. A múzeumi tárgyak nem csupán egyszerű exponátumok; mindegyiknek megvan a saját története, és amikor a múzeumba kerülnek, kölcsönhatásba lépnek egymással, valamint a múzeum történetével, így egy közös múzeumtörténet részévé válnak. A múzeum 150 éves múltját a jelentős személyiségek és tárgyak tükrében igyekeztünk bemutatni. Például a kiállítás középpontjában álló első leltárba vett darab egy kőbalta, amely az 1800-as évekből származik, és több helyszínen is visszatér, beleértve egy animációs filmet is. Ezen kívül a kiállítás egy másik különlegességgel is szolgál: az elmúlt hatvan év vendégkönyveit digitálisan feldolgoztuk, így a látogatók izgalmas formában olvashatnak bele ezekbe a könyvekbe.