Felfedezték a Naprendszer egyik legmisztikusabb égitestét, amely valószínűleg több milliárd éves titkokat hordoz magában - értesült a Pénzcentrum.

Ebben a különleges csoportban eddig csupán három égitest létezett, most azonban az Ammonite a negyedik ismert objektum, amely felfedezése révén újabb fontos részletet ad hozzá a Naprendszer ősi történetének rejtélyes kirakósához - olvasható a Forbes cikkében.
Az Ammonite pályája rendkívül elnyújtott és távoli: felfedezésekor 71 csillagászati egységnyire (CSE) volt a Naptól, ami több mint kétszerese a Neptunusz távolságának. Pályája legkülső pontján azonban akár 432 CSE-re is eltávolodhat a Naptól. Egyetlen keringését a Nap körül mintegy 4000 földi év alatt teszi meg.
A visszavert napfény mérései alapján az átmérője 220 és 380 kilométer között mozog, ami azt jelenti, hogy a Plútóhoz vagy akár a Földhöz képest igencsak kicsinynek tekinthető.
Az Ammonite-ot először 2023 márciusában figyelték meg Hawaii szigetén, a Subaru Teleszkóp segítségével, a FOSSIL projekt keretein belül, amely a külső Naprendszer kialakulásával foglalkozik. A kutatók megállapítása szerint ez az égitest legalább 4,5 milliárd éves, ami azt jelenti, hogy szinte a Naprendszer születésével egy időben formálódott.
A különös égitest pályája és elhelyezkedése azonban komoly kérdéseket vet fel a Naprendszer múltjával kapcsolatban. A tudósok eddig abból indultak ki, hogy a külső régiókban létezhet egy eddig ismeretlen kilencedik bolygó, amely gravitációs hatásával "terelgeti" a sednoidokat. Az Ammonite viszont ellentétes pályaorientációval rendelkezik, mint a többi ismert sednoid, ami gyengíti ezt az elméletet.
"Az Ammonite-ot olyan távoli régióban találtuk, ahol a Neptunusz gravitációja már nem érvényesül. Ez arra utal, hogy valami rendkívüli történhetett abban az ősi korszakban, amikor kialakult"
- mondta Fumi Yoshida, a FOSSIL projekt vezetője.
Egy friss tanulmány alapján, amely számítógépes szimulációkra épít, az Ammonite pályája legalább 4,2 milliárd éve stabil maradt. Kezdetben a többi sednoidhoz hasonló pályán mozgott, ami arra utal, hogy egy külső hatás - lehetett ez akár egy elhaladó csillag, akár egy rejtett égitest - jelentős mértékben befolyásolhatta a Naprendszer peremvidékének alakulását.
"Az Ammonite közelebb vihet minket az igazsághoz. Lehet, hogy egy rejtett bolygó, de az is lehet, hogy egy közeli csillag formálta így a Naprendszer külső szerkezetét" - mondta Shiang-Yu Wang, a tanulmány társszerzője.