Ez a jellegzetes hasi panasz figyelmeztethet a hasnyálmirigy-gyulladás lehetőségére is!


A hasfájás rendkívül elterjedt panasz, és számos tényező állhat a háttérben. Fontos tudni, mikor érdemes a hasnyálmirigy rendellenességeire gyanakodni. Itt található néhány jel, amely figyelmeztethet a problémára.

A hasnyálmirigy igen fontos szervünk, ezért annak bármilyen problémája nagy bajokat okozhat. Lássuk, mit kell tudni a gyulladásáról, illetve annak jellegzetes tüneteiről!

A hasnyálmirigy egy különleges szerv, amely a has bal oldalán található. Két alapvető funkciója van: egyrészt részt vesz az ételek emésztésében az általa termelt enzimek révén, másrészt fontos hormonokat, mint az inzulin és a glukagon, állít elő, amelyek kulcsfontosságúak a vércukorszint egyensúlyának fenntartásában.

A hasnyálmirigy-gyulladás akkor fordulhat elő, amikor az emésztőnedvek vagy az enzimek megtámadják a hasnyálmirigyet. Ennek létezik akut és krónikus formája is. Akut állapot hirtelen lép fel és általában rövid ideig tart, míg krónikus formája hosszú távú állapot, melynek során a mirigy károsodása idővel súlyosbodhat.

Az állapot magától is elmúlhat, azonban ekkor is fontos orvoshoz fordulni, mivel a gyulladás gyakran egy másik betegség kísérője vagy következménye is lehet. Ráadásul léteznek súlyosabb formái is, melyek kezelés életveszélyessé is válhatnak.

A szövődmények között előfordulhatnak olyan komoly problémák, mint a vérzés, a cukorbetegség, illetve a súlyos szöveti károsodás és nekrózis, továbbá fertőzések is. A súlyos hasnyálmirigy-gyulladás nemcsak a hasnyálmirigyet érinti, hanem más létfontosságú szerveket is, például a szívet, a tüdőt és a vesét is súlyosan károsíthatja.

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás egy hosszú távú, folyamatosan romló állapot, amely sajnos idővel súlyosbodik. Ennek hátterében az áll, hogy a hasnyálmirigy károsodása nem áll meg, így a szerv folyamatos gyulladásban szenved. Ez a tartós gyulladás pedig a szövetek hegesedéséhez vezet, ami gátolja az enzim- és hormontermelést, ezzel pedig a szervezet megfelelő működését.

Akár akut, akár krónikus formáról van szó, a hasnyálmirigy-gyulladás elsődleges tünete a has felső részének fájdalma, mely átterjedhet a hátára vagy a mellkasára. Szintén figyelemfelhívó jel az, ha evés után súlyosbodnak a tünetek. Akut esetben fellép még mellé legtöbbször láz, szapora pulzus, hányinger, hányás is, míg krónikus formájában zsíros, olajos, fényes széklet, fogyás és gyakori szédülés társul a hasfájáshoz.

A hasnyálmirigy-gyulladás által kiváltott hasi fájdalom változó intenzitású lehet, a mérsékeltől a súlyosig terjedően, és gyakran kisugárzik a hátba is. Az akut formája esetén a szenvedés intenzitása rendkívül magas. Tapintásra a has területe általában puha. Ezzel szemben a krónikus hasnyálmirigy-gyulladásnál a fájdalom hullámzó jellegű lehet: időnként erőteljesebben jelentkezik, majd csillapodik, de soha nem tűnik el teljesen. A panaszok evés után fokozódnak, és ugyanígy fokozódhatnak köhögés, fizikai aktivitás vagy kinyújtott lábakkal való fekvés közben is.

A panaszok csökkenhetnek, ha egyenes háttal ül, előre dől, vagy éppen összegömbölyödik.

Amikor felmerül a gyanú, az orvos vérvizsgálatot ír elő, hogy ellenőrizze a szervezet állapotát. Ezt követően ultrahangos vizsgálatot végez, hogy megállapítsa, van-e gyulladás vagy esetleg epekövesség. További diagnosztikai lépésként székletvizsgálatot, endoszkópiát, valamint CT vagy MRI vizsgálatot is elrendelhet, hogy alaposabb képet kapjon a problémáról.

Amennyiben fennáll a hasnyálmirigy-gyulladás, úgy nagyon fontos a szerv kímélése, méghozzá diétával és bőséges folyadékfogyasztással (szénsavmentes víz). Enyhébb esetben a beteg otthonában lábadozhat és alkalmazhat fájdalomcsillapítókat, valamint az orvos enzimpótló tablettákat, antibiotikumot is felírhat.

Ha a hasnyálmirigy-gyulladás eredete epekő, azt elhajtják. Kórházi kezelés során a betegek folyadékpótlásáról infúzióval gondoskodnak, valamint szondán keresztül táplálják, hiszen ekkor nem váltja ki a hasnyálmirigy enzimek felszabadulását az étel.

Related posts