Ez az e-mail cím szolgált a bombával való fenyegetés céljául. De miért különbözik ez a megszokott levelezésektől? Milyen sajátosságai vannak, amelyek eltérnek a hagyományos üzenetváltástól?


Nem a megszokott, mindennapi szolgáltatások egyikével küldték el azokat a leveleket, amelyeket ismeretlenek több mint 200 magyar intézményhez juttattak el.

Csütörtök reggel óta már 268 magyarországi oktatási intézménybe érkezett olyan fenyegető e-mailek miatt, melyekben az állt: az iskolában robbanószerkezetet helyeztek el.

A HVG értesülései szerint a levelet egy eldobható e-mail-címről küldték, amelyet a TempMail nevű szolgáltatás segítségével hoztak létre. Ez a megoldás alapvetően eltér a hagyományos levelezőszolgáltatásoktól, mint például a Gmail vagy az Outlook, mivel nem arra lett kifejlesztve, hogy valaki hosszú távú postafiókot rendeljen magának, amit éveken át használhat.

Olyasmi ez, mint az eldobható mobilos feltöltőkártyák voltak még a kötelező adategyeztetés bevezetése előtt: nincsenek kötve senkihez, a használatuk teljes anonimitást biztosít; semmilyen adatot nem kell megadni a használatához.

A TempMail használata lehetővé teszi egy olyan ideiglenes e-mail-cím létrehozását, amely egy bizonyos idő elteltével automatikusan törlődik. A szolgáltatás bemutatásában azonban nyilvánvalóan nem említik, hogy ez a megoldás akár jogellenes tevékenységekhez is jól használható. A leírás hangsúlyozza, hogy sok online fórum, wifi-hálózat és weboldal előírja az e-mail-cím megadását a hozzáféréshez; ilyen esetekben a hagyományos e-mail-fiók használata nemcsak kockázatos, hanem azt is eredményezheti, hogy a felhasználó egy csomó kéretlen üzenetet kap. Mindeközben csupán egy tartalom megtekintése a cél, és valószínűleg soha többé nem tér vissza az adott felületre.

A fentebb részletezett képességei miatt ideális eszköze az ilyen fenyegető e-mailek kiküldésének is. Más kérdés, hogy az ilyen postafiókkal az érdemi kommunikáció lehetetlen - pláne zártan. A fenyegetőző által használt, eldobható postafiók jelenleg is működik, és az arra beérkező levelek nyilvánosan hozzáférhetők.

Az már egy másik kérdés, mennyire egyszerű nyomon követni, ki áll az eldobható e-mail cím mögött. A megkérdezett informatikai szakértő véleménye szerint a TempMail valószínűleg rögzíti a felhasználó IP-címét a fiók létrehozásakor. Ez azt jelenti, hogy ha az elkövető csupán "játéknak" szánta a dolgot, és egy sima mobiltelefonról vagy számítógépről hozta létre az eldobható címet, akkor a hatóságok könnyen rátalálhatnak.

Ám ha valamilyen VPN vagy Tor böngésző használatával vitte véghez a dolgot, akkor már nem ilyen egyszerű a dolog. A postafiókba egyébként először a Yandex orosz keresőóriástól futott be egy e-mail arról, hogy sikeres volt a fiókok összekötése.

Az ügy mögötti részletek felderítésén közösen dolgozik a Készenléti Rendőrség, a Nemzetvédelmi Szolgálat, az Alkotmányvédelmi Hivatal, a Terrorelhárítási Központ (TEK), valamint az Országos Rendőr-főkapitányság bűnügyi főosztálya. Ezen kívül már a cseh, szlovák és bolgár hatóságokkal is felvették a kapcsolatot, hogy a nemzetközi együttműködés keretein belül minél alaposabb nyomozást folytathassanak.

A postafiókba érkező válaszok bárki által elolvashatók, az alábbi cikkben kigyűjtöttük a legérdekesebbeket.

Related posts