Együtt osztozunk a könnyeken és a nevetésen, miközben közösen takarítjuk el a nyomokat - Dexter a Skyshowtime-on.
Hatalmas adósságot törlesztünk, amikor a Dexter című sorozatról írunk, mert bár az egyik valaha volt legbriliánsabb sorozat, még nem született róla összefoglaló a hasábjainkon. Amikor 2006-ban először jelent meg a streaming platformokon, meghökkentően eredeti történettel ajándékozott meg minket, sorozatfüggőket, és nagyon hamar hírét vittük, hogy itt valami egészen szokatlan kincset találtunk.
Most, hogy a SkyShowtime bemutatta a "Dexter: Eredendő bűn" című előzménysorozatot, sokan nosztalgiával tekintettek vissza az eredeti, nyolc évados sorozatra. Azok, akik újra felfedezték Dexter világát, szinte egyöntetűen állítják, hogy a sorozat még mindig megállja a helyét, még a legújabb kiváló produkciók fényében is. Az érzelmekkel teli intrikák és a bonyolult karakterek továbbra is képesek lekötni a nézőket, bizonyítva, hogy Dexter öröksége időtlen.
A hiány pótlására most összefoglalom az eredeti sorozatot, legközelebb pedig, ígérem, jövök a most készült előzménysorozattal is, Dexter fiatalkoráról, sőt rajongótársaimnak jó hírrel szolgálok: hamarosan jön a Dexter: Resurrection (Feltámadás), aminek ismét Michael C. Hall lesz a főszereplője.
Dexter azért volt olyan kelendő annak idején, mert magát a sorozatgyilkost kaptuk meg főhősnek, méghozzá pozitív főhősnek, ugyanis nem volt olyan néző, aki ne tudott volna azonosulni vele. Persze hogy tudtunk, mert ő maga csak a gonoszokat irtotta, és ezt tehette is, mivel a rendőrség kötelékében dolgozott vérnyom szakértőként (sajátos kapcsolata a vérrel így legalizálódott), és rálátása volt a legkacifántosabb esetekre is.
mindezek mellett a saját morális határait is folyamatosan feszegeti. Az évadok során a két szál egyre inkább összefonódik, ahogy Dexter próbálja megérteni a rém pszichéjét, miközben saját sötét oldalát is kénytelen szembesíteni. A feszültség fokozódik, ahogy a nyomozás során újabb és újabb titkok derülnek ki, és Dexternek választania kell: követi-e a belső késztetéseit, vagy megpróbálja megmenteni az ártatlanokat, akik az ő cselekedetei miatt szenvednek. Az elmejáték, ami a két főszereplő között zajlik, nem csupán a fizikai összecsapásokról szól, hanem arról is, hogy ki tudja jobban manipulálni a környezetét, és ki tudja jobban elrejteni a valódi énjét a világ elől.
Michael C. Hall alakítja Dextert, és nem csupán színészként, hanem a sorozat producereként is részt vesz a projektben, ami igazán különlegessé teszi a szerepét. Karizmatikus megjelenésével és lenyűgöző intelligenciájával azonnal magára vonja a nézők figyelmét. Az ő értelmes és vonzó karaktere egyedülálló mélységet ad a történetnek, és képes a legváratlanabb pillanatokban is szimpátiát ébreszteni.
Minden évad egy újabb könyörtelen gyilkos nyomába ered, ahogyan Dexter a saját, különleges módszereivel próbálja elérni, hogy a rendőrség elől eltüntesse őket. Miközben ügyesen takarítja el a nyomokat, egyre többen kezdenek rájönni a valódi énjére, ami folyamatos feszültséget és kihívást jelent számára. Az izgalmas macska-egér játék során Dexternek nem csupán a gyilkosokkal, hanem a saját titkaival is meg kell küzdenie.
Dexter, bár pontosan tisztában van azzal, mi a helyes és mit kellene tennie, mégis képtelen megfékezni belső késztetéseit. Folyamatosan vívódik önmagával, miközben egy belső narráció révén szövi a történetét, és azon töpreng, vajon valaki valóban megérdemli-e a halált. E gyilkos vágyait titokzatosan a "Sötét utasának" nevezi, akit próbál kordában tartani. Dexter nem illeszkedik a klasszikus sorozatgyilkos klisébe: Harry Morgan, a nevelőapja által kidolgozott szigorú szabályrendszer irányítja cselekedeteit, megakadályozva ezzel, hogy ártatlanokat sodorjon a halálba - legalábbis a legtöbb esetben. Csak azokat a személyeket veszi célba, akikről úgy véli, hogy valóban megérdemlik a büntetést, vagyis a VALÓDI gonosztevőket.
nem érti mások működését. Vannak persze kivételek, például amikor szerelmes lesz, de akkor sem a másik lénybe szeret bele, hanem a saját magával való azonosság nyűgözi le valakiben, aki történetesen nő.
Aki kivételes intelligenciájának köszönhetően mesterien formálja meg az empatikus és érzékeny férfi képét, ezzel lenyűgözve és megtévesztve mindenkit körülötte.
Majdnem mindenkit érint a dolog, de akit nem, annak sajnos nem lesz szerencséje. Ilyen például James Doakes (Erik King), a rendőrőrmester, aki már az első pillanattól kezdve gyanúsnak találja Dextert.
Dexter karaktere mindig egy lépéssel a többiek előtt jár, ami a sorozat legviccesebb pillanatait hozza létre. Az önirónia, amely áthatja a karaktert, szintén kulcsszerepet játszik a történet előrehaladásában. Ez a fajta humor nemcsak szórakoztat, hanem idővel arra is késztet minket, hogy újraértékeljük az eddig elfogadott normáinkat, és ráébredjünk, hogy a nevetés mögött sokkal komolyabb kérdések rejtőznek. Ahogy az évadok előrehaladnak, a kezdeti mulatságosnak tűnő helyzetek mögött egyre inkább feltárulnak a morális dilemmák, amelyeket eddig természetesnek tartottunk.
Bár a karaktere mögött egy mélyen szerethető és néha sebezhető lélek rejlik, a körülötte zajló rombolás nem tartható fenn. Dexter sorsa elkerülhetetlenül megpecsételődik; eljön az idő, amikor a következmények elérik őt.
persze eleinte még azt gondoljuk, hogy ha lehet, akkor inkább utóbb.
Ezeket a pillanatokat szeretem, amikor rácsodálkozom saját magamra, hogy hogy lehettem ennyire tévúton, hogy kedvelhettem valakit, aki ennyire gonosz.
Szeretném kiemelni a felvezető szakaszt, amely a főcímmel indul. Ez a zene annyira magával ragadó, hogy egyszerűen nem lehet átugrani! Minden epizód elején különleges hangulatot teremt, ráadásul a humoros ízléssel ötvözött evés és erőszak párosítása igazán szórakoztató élményt nyújt.
Nem szeretném untatni a kedves olvasót az évadok részletes elemzésével vagy a történet mélységeivel, de annyit elmondhatok, hogy a Dexter forgatókönyvírói igazán kitettek magukért. Az élmény garantáltan magával ragadó!
Az alapsztorik mellett olyan sötét és morbid cselekményszálakat is belefonnak, mint például Dexter házasságkötése, amely mellett nemcsak a felnőtté válás izgalmai bontakoznak ki, hanem az apaság kihívásai is. Sőt, a készítők egy teljes évadot szentelnek annak, hogy bemutassák, miként birkózik meg a hősünk a családi élet rejtelmeivel, miközben a sötét oldalát sem hagyja el.
A karakterek rendkívül jól megírtak, és a színészi teljesítmények egyszerűen lenyűgözőek. Külön érdemes megemlíteni Dexter féltestvérét, Debra Morgant (Jennifer Carpenter), aki a bűnüldözési osztály éles eszű és kitartó tagja. Nem szabad elfelejteni Dexter barátnőjét, Rita Bennettet (Julie Benz) sem, aki szintén fontos része a történetnek. Kiemelkedő szereplő Angel Batista (David Zayas) nyomozó, aki a sorozat egyik legmegbízhatóbb és legjószívűbb karaktere; mindig ott van, ha szükség van rá, és hűséges a barátaihoz. Vince Masuka (C.S. Lee) sem maradhat ki a felsorolásból – ő a sorozat egyik legviccesebb karaktere, aki Dexter mellett dolgozik a laborban, és valódi őrültségeivel mindig mosolyt csal a nézők arcára. Végül, de nem utolsósorban szeretném megemlíteni Hannah McKayt (Yvonne Strahovski), Dexter női párját, akinek megjelenése komoly felfordulást okoz a történet során. Mi kell még egy igazán emlékezetes sorozathoz? Ön, a néző, aki életre kelti a történetet!