**Dús és fényes haj a menopauza után: Mire érdemes figyelni?** A menopauza időszaka sok nő számára kihívásokkal teli, különösen a haj állapotát illetően. A hormonális változások hatással vannak hajunk sűrűségére és fényességére, ezért fontos odafigyelni

A menopauza általában a nők negyvenes és ötvenes évei között következik be, és akkor kezdődik, amikor legalább 12 hónap telt el az utolsó menstruáció óta. Ez a természetes életciklus számos testi változással jár: sokan tapasztalnak hőhullámokat, agyi ködöt és ízületi fájdalmakat. Ezen kívül a haj állapota is megváltozhat ebben az időszakban, amit a csökkenő ösztrogénszint okoz. A haj elveszítheti fényét, és a textúrája is eltérhet a megszokottól.
"Az ösztrogén kritikus szerepet játszik a haj sűrűségében, vastagságában és növekedésében, ezért természetes, hogy a menopauza alatt elkezd hullani és elvékonyodni. Ráadásul míg az ösztrogénszintje esik, addig megnő az androgének szintje is, ami szintén hozzájárulhat a hajhulláshoz. Különösen azoknál a nőknél, akiknél már előfordult a kopaszodás valamilyen formája" - magyarázta Dr. Melanie Palm bőrgyógyász az NBC News-nak.
"A haj állapota kiszáradhat és törékenyebbé válhat, mivel a szervezet természetes olajtermelése csökken" - nyilatkozta Dr. Sonia Badreshia-Bansal bőrgyógyász a portálnak.
Ezekre a kihívásokra számos recept nélkül kapható termék áll rendelkezésünkre, amelyeket érdemes tesztelni. Kulcsfontosságú, hogy olyan választást tegyünk, amely illeszkedik a fejbőrünk és hajunk sajátos igényeihez.
Dr. Kyanna Williams, a Cleveland Clinic bőrgyógyásza szerint, ha a fejbőrünk száraz, célszerű gyengéd, hidratáló samponokat választani, és a hajmosás gyakoriságát is csökkenteni. Ezzel szemben, ha a fejbőrünk zsíros, akkor akár napi samponozásra is szükség lehet. Fontos azonban megjegyezni, hogy ezek az ajánlások egyénenként eltérhetnek.
Ugyan a hormonális változásokra nincs ráhatásunk, néhány életmódbeli szokással erősíthetjük a hajunk - és úgy általában a szervezetünk - egészségét - írja a Healthline.
Az alábbi panaszok esetén mindenképpen keressünk fel egy bőrgyógyászt: