Az egészségügyi szolgáltatások ára folyamatosan emelkedik: jövőre több költséggel kell számolnunk az alábbi tételek kapcsán.


2025-re az egészségügyi szektor több aspektusában is áremelkedések várhatóak.

A Belügyminisztérium közölte, hogy jövő évben az egészségügy, illetve az ahhoz kapcsolódó egyes szolgáltatások esetében a díjak jelentősen módosulnak. Ez azt jelenti, hogy mind a szolgáltatóknak, mind a lakosságnak fel kell készülniük a drágulásra - írta meg a Portfolió.

Ennek hátterében a jövő évi költségvetési módosítások állnak, amelyeket a kormány eszközöl majd a tervek szerint. A társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezet célja, hogy hatékonyabbá tegye az egyes területek működését, ám eközben a pénzügyi háttér is nagyobb figyelmet kap, és ennek biztosítását többek között új szabályok bevezetésével kívánják megvalósítani.

Már most nyilvánvaló, hogy a gyógyászati segédeszközöktől kezdve a gyógyszerekig, sőt az okmányok intézéséig számos, az egészségüggyel szorosan összefüggő terület érintett lesz. Az emelkedő díjak bevezetésével a pénzügyi stabilitás megteremtésére törekednek a szakemberek.

Mielőtt bárki azt hinné, hogy ha egészséges, akkor a tervezett változások nem érintik, érdemes alaposan megfontolni a helyzetet. Az áremelkedés hatása ugyanis szinte minden területre kihat. A gazdasági szereplők valóban magasabb költségekkel néznek szembe, de a lakosság is kénytelen egyre mélyebben a zsebébe nyúlni bizonyos szolgáltatások és termékek esetében.

Úgy tűnik, érdemes lesz vigyázni a hivatalos okmányokra, ugyanis a TAJ kártya esetében 4 000 forintra emelkedik az ismételt kiállítás díja, és az utazások esetén rendkívül hasznos Európai Egészségbiztosítási Kártya kiadásáért is ugyanennyit kell fizetni a korábbi, 3 000 forintos díj helyett. Aki ezeket elveszíti, azon túl, hogy az ügyintézésre is időt kell szánnia, ezeket az összegeket is kénytelen lesz megfizetni.

A szolgáltatók és gyártók számára sem lesz könnyű a 2025-ös év. Kétségtelen, hogy a gyógyászati segédeszközökre sokaknak szüksége van, nem tudják mellőzni ezek használatát, így az ezen eszközök beszerzésével és forgalmazásával foglalkozó cégek nélkülözhetetlen tevékenységet folytatnak. A jövő évben már nekik is jóval magasabb összeget kell fizetniük azért, hogy egy-egy új termék bekerüljön a társadalombiztosítási támogatásban szereplő tételek közé.

A gyógyszerek, tápszerek és egyéb gyógyászati segédeszközök engedélyezési folyamata jelentős pénzügyi terhet róhat a gyártókra, hiszen ezek a költségek akár a több százezres nagyságrendet is elérhetik. A jogszabályok módosítása alapján a pontos díjak az eljárások típusától függenek, de már most is valószínű, hogy a megnövekedett költségek előbb-utóbb a termékek végső árain is tükröződnek majd.

Related posts