A kormány végre lépéseket tett, és komoly fejlesztések várhatóak a Lévai és Nagykürtösi járás magyar közösségeinek ivóvíz- és csatornahálózatában.

A kabinet egy fontos lépést tett annak érdekében, hogy kiépítsék az ivóvíz- és csatornahálózatot azokon a Lévai és Nagykürtösi járásbéli magyarlakta településeken, ahol erre égető szükség van. A kormányhatározat ugyan a befektetésre fordítandó konkrét összeget nem tartalmazza, a környezetvédelmi miniszter, Tomáš Taraba azonban arról beszél, több tízmilliós fejlesztésről van szó.
A kabinet szerdán kihelyezett kormányülést tartott a Zsarnócai járásbeli Malá Lehota községben. Az ülés keretében több fontos döntést hoztak, köztük egy határozatot is, amely lehetővé teszi, hogy a Környezetvédelmi Alap forrásait a Lévai és Nagykürtösi járás településein az ivóvízhálózat, valamint a csatornahálózat fejlesztésére használják fel. A határozat értelmében ezekben a járásokban a települések 2000 lakosnál nagyobb lélekszámú egységekbe tömörülve valósíthatják meg a csatornahálózat, ivóvízhálózat és szennyvíztisztító létesítményeket. A határozat részleteiből azonban nem derül ki, hogy pontosan mekkora összeg áll rendelkezésre a Környezetvédelmi Alapból e célokra.
Tomáš Taraba, a környezetvédelmi miniszter, a legutóbbi kihelyezett kormányülés utáni sajtótájékoztatón érintette a tervezett fejlesztéseket a Lévai és Nagykürtösi járásban. "A régió egész területén megvalósítjuk a csatornarendszer kiépítését. (...) A mai kormányülés során jóváhagytuk ezt az intézkedést. A csatornahálózat kialakítása Léván és Nagykürtösön több tízmillió eurós befektetést igényel" - nyilatkozta a miniszter. Hozzátette, hogy az adott térségben az ivóvíz- és csatornahálózat állapota rendkívül súlyos, ami sürgős intézkedéseket tesz szükségessé.
Már egy ideje gyűjtögették a terveket erre.
Csenger Tibor, a Magyar Szövetség alelnöke, aki a Nyitra megyei közgyűlésben a Lévai járást képviseli, portálunknak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a legújabb kormányhatározat egy régóta tervezett és rendkívül fontos fejlesztést céloz meg. A kabinet által jóváhagyott dokumentum egyértelműen kijelenti, hogy a Lévai és Nagykürtösi járásokban fennálló "kritikus" ivóvíz- és csatornahelyzet rendezésére irányul. Csenger rámutatott, hogy a Lévai járás több településén, mint például Kétfegyvernek (Zbrojníky), Nemesoroszi (Kukučínov), Peszektergenye (Sikenica), Garamsalló (Šalov), Kisölved (Malé Ludince), Zalaba (Zalaba) és Kisgyarmat (Sikenička), valamint az Érsekújvári járásban Garampáld (Pavlová), továbbá a Nagykürtösi járásban, az Ipolyságtól keletre fekvő települések, például Ipolybalog (Balog nad Ipľom) és Ipolyhídvég (Ipeľské Predmostie) ivóvízellátásának megoldásáról van szó. Az említett településeken már hosszú ideje komoly problémát okoz az ivóvízhálózat hiányossága.
Csenger kifejtette, hogy a Lévai járás településeinek fejlesztése jelentős műszaki beruházásokat követel. Zselíz városából elengedhetetlen a főnyomócső átkötése a Garam folyón, ami komoly logisztikai kihívás elé állítja a kivitelezőket. A folyó túlpartján pedig két hatalmas, 1500 köbméter kapacitású tartályt kell létrehozni, amelyek a települések ivóvízellátását szabadeséses rendszeren keresztül fogják biztosítani. Csenger szerint a projekt ezen szegmense a költségvetés körülbelül egyharmadát teszi ki, így a megfelelő tervezés és kivitelezés kulcsfontosságú a sikeres megvalósításhoz.
A regionális politikus kifejtette, hogy a mostani lépés lehetősége már évekkel ezelőtt elkezdődött, amikor a Lévai járásban az ivóvízhálózat fejlesztésének előkészítése megindult. A Nyugat-szlovákiai Vízművek (Západoslovenská vodárenská spoločnosť) munkatársai már három évvel ezelőtt nekiálltak a projektdokumentáció – azaz a tervek – kidolgozásának. A legfrissebb kormányhatározatot követően a támogatási szerződések aláírása következik, majd ezt a közbeszerzési eljárások lebonyolítása fogja követni. A folyamat végén a nyertes kivitelezővel meg kell kötni a szerződést. Csenger elmondta: "Elvileg 2026-ban indulhat el a kivitelezés." Az építkezés időtartama azonban a konkrét helyszín jellemzőitől függően egy-két évet is igénybe vehet.
A projekt és a tanácsadó: Különleges együttműködés a siker érdekében A projekt nem csupán egy feladatok sorozata, hanem egy izgalmas kaland, amely során kreatív ötletek születnek és valósággá válnak. A tanácsadó pedig nem csupán egy szakértő, hanem egy iránytű, amely segít eligazodni a kihívások tengerében. Együtt alkotnak egy dinamikus párost, ahol a tudás és a tapasztalat találkozik. A projekt során a tanácsadó nemcsak útmutatást ad, hanem inspirál is, új perspektívákat nyitva meg. A közös munka során a célok világosabbá válnak, és a megvalósítás folyamata gördülékenyebbé válik. A tanácsadó jelenléte segít elkerülni a buktatókat, miközben a csapat kreativitását maximálisan kihasználja. Ez az együttműködés lehetőséget teremt arra, hogy a projektek ne csupán eredményesek, hanem emlékezetesek is legyenek. A tanácsadó és a projektcsapat közötti szoros kapcsolat révén a kihívások nem akadályok, hanem új lehetőségek forrásai válnak. Az igazi siker kulcsa tehát a hatékony kommunikáció és a közös célok melletti elköteleződés.
A szóban forgó települések ivóvíz- és szennyvízhálózatának kiépítéséről szóló határozat-tervezetet Taraba terjesztette a kabinet elé. A tárcavezető tavaly decemberben Garamlök (Lok) községben találkozott az érintett régió képviselőivel, polgármestereivel. Ott arról állapodtak meg, hogy összegyűjtik az egyes településekre kidolgozott, már az előző években elkészített projektdokumentációkat. Ezt a már említett, Nyugat-szlovákiai Vízművek meg is tette. Az egyes települések, illetve azok csoportosulásainak szennyvízhálózatáról szóló projektdokumentációkat viszont az egyes önkormányzatok dolgozták ki, nekik kellett azt rendelkezésre bocsátaniuk. Mindennek a folyománya volt a kormány mostani döntése, amely lehetővé tette, hogy a Környezetvédelmi Alapból finanszírozzák ezeket a fejlesztéseket.
A decemberi összejövetelen részt vett Gyimesi György, aki abban az időszakban még hivatalosan a Magyar Szövetség tagjaként volt jelen, de Taraba már tavaly novemberben kinevezte őt csatornázási tanácsadónak. Feladata az érintett önkormányzatokkal való aktív kapcsolattartás volt. Azóta azonban Gyimesit kizárták a Magyar Szövetségből, amit többek között azzal indokoltak, hogy a politikus többször is kritizálta a párt tagjait, és olyan ügyekben, ahol a kormány döntései ellentétben álltak a magyar közösség érdekeivel, a kabinet mellett foglalt állást. Most azért kerestük Gyimesit, hogy a Lévai és Nagykürtösi járásban tervezett fejlesztésekről érdeklődjünk, de a politikus azt válaszolta, hogy később fog tájékoztatást adni.