Czapkó Mihály: A Nagyhét üzenete – rendezzük el belső világunkat A Nagyhét időszaka nem csupán vallási ünnepként, hanem önálló lelki tapasztalatként is értelmezhető. Ez az időszak arra hív, hogy mélyebb önismeretre tegyünk szert, és rendet tegyünk saját


Egyedülálló örömhír, hogy létezik megváltás és örök élet - hangsúlyozta Czapkó Mihály, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkárságának irodaigazgatója az InfoRádióban, a nagyhét kezdetén.

Virágvasárnappal kezdetét veszi a Nagyhét, amely a keresztény liturgikus év egyik legfontosabb időszaka. Ez a különleges időszak Jézus utolsó földi napjainak eseményeit eleveníti meg, és lehetőséget teremt arra, hogy mélyebb önreflexióra adjunk magunknak - nyilatkozta az InfoRádióban a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkárságának irodaigazgatója.

Czapkó Mihály rámutatott, hogy a passió, vagyis Jézus szenvedéstörténete az evangéliumok tükrében ismerhető meg, ahol a jelenlévők és szemtanúk elbeszélései révén különböző árnyalatokkal elevenedik meg a nagyhét eseményeinek sora.

"Minden egyes evangélium olyan, mint egy sokszínű festmény, amelyet különböző nézőpontokból szemlélhetünk. Mindazonáltal, bármelyik nézőpontból is vizsgáljuk, a középpontjában ugyanaz a lényeg áll: Jézus Krisztus szenvedése és az üdvözítő kereszthalála. Akárhogyan is fogalmazzák meg, bármilyen részlet kerüljön is előtérbe egy-egy evangéliumban, mindegyikük ugyanazon központi üzenetet hordozza. Így értelmezve, valójában egyetlen örömhír létezik: a megváltás és az örök élet ajándéka." - mondta Czapkó Mihály.

Nagyhétfőn többek között arra emlékezhetünk, hogy

Jézus megátkozza a kiszáradt fügefát, illetve Mária olajjal keni meg a lábát,

majd nagykedden Júdás elárulja a Biblia szerint Jézust, Péter pedig megtagadja. Ennek kapcsán kiemelte, hogy ilyenkor az evangéliumokból idézik fel a szenvedéstörténetet, hét közben felváltva Máté, Márk és Lukács evangéliumából olvasnak fel, nagycsütörtökön Jézus elárulásának, az utolsó vacsorának az eseményeire emlékeznek, majd pénteken János evangéliumából hangzik el minden évben a János passió.

"Amikor ezekre az eseményekre tekintünk, hajlamosak vagyunk párhuzamot vonni saját életünkkel is. Hiszen mindannyian átélhetünk olyan pillanatokat, amikor saját elveinket, identitásunkat vagy önmagunkat áruljuk el. Ilyenkor gyakran úgy érezzük, hogy nem voltunk teljes mértékben hűségesek az értékeinkhez, hitünkhöz, és az üzenet lényege éppen az, hogy ezekben a kudarcokban Istenhez fordulva találhatunk megváltást. Ezzel azt mutatja, hogy ha Ő képes megbocsátani nekünk, akkor nekünk is fontos, hogy megbocsássunk másoknak" – fogalmazott a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkárságának irodaigazgatója.

Az is kiemelte, hogy a nagyhét kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy elmélyedjünk saját életünkkel kapcsolatosan, és felfedezzük Isten üzenetét. Ezen a héten sokan belefognak az otthonaik rendbetételébe, hiszen ez az időszak a húsvéti készülődés jegyében telik, ahol a takarítás mellett a lelkünket is szeretnénk tisztábbá tenni.

"Sok ünnep során gyakran a külsőségekre helyezzük a hangsúlyt, próbálva mindent tökéletesen rendbe hozni. A nagyhét azonban különleges üzenetet hordoz: ez az utolsó, igazán jelentős időszak, amikor lehetőségünk van arra, hogy belső világunkat is rendezni tudjuk. Ilyenkor nem csupán a látható dolgokra figyelünk, hanem a lelkünkre és a bensőnkre is odafigyelünk" - osztotta meg gondolatait Czapkó Mihály.

Related posts