Cerop: Beruházási tervek és elengedhetetlen fejlesztések A Cerop célja, hogy a jövőbeni növekedés és fejlődés érdekében átfogó beruházási terveket alakítson ki. A vállalat számára kulcsfontosságú, hogy az aktuális piaci igényekhez és technológiai újításo
A Muravidék hulladékkezelési stratégiáinak mielőbbi kidolgozása elengedhetetlen feladat elé állítja a Cerop regionális hulladékkezelő központ alapítóit, akik a 27 muravidéki községet képviselik. Az előttük álló kihívás nem csupán a szolgáltatások újragondolására korlátozódik, hanem magában foglalja a gyűjtőközpont modernizálását és a lerakóhelyek kapacitásának növelését is. A legnagyobb kérdés, hogy milyen fenntartható megoldásokkal lehetne kezelni az éghető hulladékfrakciókat, hogy a környezetvédelmi szempontok és a helyi közösségek igényei egyaránt teljesüljenek.
A Cerop hulladéklerakó és -kezelő központ infrastruktúrája 2008 és 2012 között épült ki. A jelenlegi feladat pedig a központ átgondolt, az új irányokat követő és a szükségleteken alapuló felújítása. Szükség lesz a folyamatok nagyobb mértékű automatizálására és hatékonyabb berendezésekre - áll a központ stratégiai projektjei között.
Biro Suzana, a Cerop ügyvezetője bejelentette, hogy a raktárhelyiségek kapacitása már nem elegendő, ezért újabb helyiségek kialakítását tervezik. A korszerűsítési projekt a hulladéklerakó 2034-es bezárásának időpontját is figyelembe veszi. A meglévő területrendezési dokumentumok alapján lehetőséget keresnek arra, hogy megnyissanak egy korábbi lerakó részt, ezzel csökkentve a hulladéklerakó terjeszkedésének szükségességét. Ehhez azonban nemcsak anyagi forrásokra van szükség, hanem új engedélyek megszerzésére is, és az alapító települések hozzájárulása is elengedhetetlen. A Cerop emellett naperőművet üzemeltet, és hamarosan egy villamosenergia-tározó beszerzésére is sor kerül. Továbbá, a hulladékkezelő központ összekapcsolása a muraszombati tisztítóberendezéssel jelentős fejlesztésnek ígérkezik.
A Cerop 2023-ban 9,3 millió euró bevételt termelt, a nettó nyereség meghaladta a 126 ezer eurót. A központ 63 ezer tonna hulladékot fogadott. Mint megállapították, a vegyes kommunális hulladékban - fekete kuka - még mindig magas a biológiai hulladékok aránya. A helyzeten vélhetően a biológiai hulladék gyűjtésének a gazdasági közszolgáltatások közé sorolása javítana.
A Cerop saját kutató-fejlesztő laboratóriumot üzemeltet, amelynek célja, hogy a Muravidéki Technológiai Központtal együttműködve új megoldásokat találjon a hulladékból kinyert éghető frakció hasznosítására. Emellett a tisztítóberendezésekből származó iszap feldolgozásának lehetőségeit is vizsgálják, mivel a Ceropit termékük (vízálló kompozit) gyártását az új környezetvédelmi jogszabályok nem engedélyezik.