Az RMDSZ átveszi a vezetést a bukaresti pénzügyminisztérium és a fejlesztési minisztérium irányítása felett.


A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) vállalta el a pénzügyminisztérium és a fejlesztési minisztérium irányítását az újonnan megalakult román kormányban – tájékoztatta a közvéleményt a szövetség vasárnap.

Az RMDSZ úgy nyilatkozott, hogy sikerült konszenzusra jutniuk koalíciós partnereikkel a kormány összetételéről. A kabinetet a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ fogja alkotni, amelyet a parlamenti támogatását biztosító (nem magyar) nemzeti kisebbségi frakció is támogat.

Az új kormány 16 miniszterből tevődik össze, és izgalmas újdonságokat hoz magával: az RMDSZ történetében először Tánczos Barna tölti be a pénzügyminiszteri posztot, ráadásul ő a miniszterelnök-helyettesi feladatokat is ellátja. Cseke Attila pedig a fejlesztési minisztérium vezetésével bízott meg, ami új lehetőségeket nyithat meg a kormányzati munkában.

"Azért kértük a magyarok támogatását, bizalmát a kampányban, hogy visszavigyük a józan észt a döntéshozatalba, és hogy megvédjük a polgárokat, a magyarokat az előttünk álló veszélyektől" - mutatott rá az RMDSZ közleménye. A szövetség jelezte: kormányzati eszközökkel folytatni fogja azokat a programokat, amelyek a családokat és a fiatalokat támogatják, olyan kiszámítható gazdasági környezetet akar teremteni, amelyben a vállalkozók és befektetők biztonságban fejleszthetnek.

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke legújabb videónyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a szövetség a jelenlegi nehéz politikai és pénzügyi környezetben is vállalja a kormányzati felelősséget. Céljuk, hogy olyan hatékony kormányzati munkát végezzenek, amely nem csupán helyreállítja az ország költségvetését, hanem ezt adóemelés nélkül kívánják megvalósítani, biztosítva ezzel, hogy a költségeket ne a polgárok állják.

Klaus Iohannis államfő vasárnapra az elnöki hivatalba hívta egyeztetni a kormányalakításról a december elsején megválasztott új parlamentben képviselethez jutott pártokat. A többi párt által szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és két, korábbi AUR-politikusok által alapított kisebb párt képviselői nem vettek részt az egyeztetéseken, és közölték: nem ismerik el Románia legitim elnökeként Iohannist, mert szerintük lejárt a megbízatása és egy "államcsíny" nyomán maradt az elnöki palotában, miután az alkotmánybíróság érvénytelenítette az elnökválasztás eredményét.

A kormánykoalíciót alkotó pártokon kívül a - szintén európai elkötelezettségét hangoztató, de a koalícióból radikális reformkövetelései miatt kiszorult - Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) vett részt az egyeztetésen. Az ellenzéki párt szintén Iohannis lemondását sürgette.

Az elnök a konzultációt követően megállapította, hogy a PSD, a PNL, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségi frakció által alkotott Európa-párti koalíció többségi helyzetben van a parlamentben, és megegyeztek a közös kormányzásról. Klaus Iohannis államfő hétfőn tervezi, hogy megbízást ad a koalíció miniszterelnök-jelöltjének a kormányalakításra.

A PSD párt Marcel Ciolacu pártelnököt, aki jelenleg a kormányfői teendőket is ellátja, jelöli a posztra.

Related posts