Az Intel vezérigazgatója, Pat Gelsinger, az igazgatótanács döntése nyomán kénytelen volt távozni posztjáról.
Az igazgatótanács döntése alapján Pat Gelsinger, az Intel vezérigazgatója, aki december 1-jén távozik, kénytelen elhagyni pozícióját. Gelsinger közel négy évvel ezelőtt vállalta el a kihívást, hogy újjáéleszti az ikonikus amerikai chipgyártó céget, azonban most a Reuters beszámolója szerint a távozására kényszerült.
A lépésre mindössze egy héttel azután kerül sor, hogy az Egyesült Államok kormánya 7,86 milliárd dollár (kb. 3100 milliárd forint) értékű támogatást nyújtott az Intel számára, amelyet az arizonai, új-mexikói, ohio-i és oregoni chipgyártó üzemek kialakítására szánnak. Ezen kívül a vállalat szeptemberben 3 milliárd dolláros (1200 milliárd forint) megbízást kapott a Pentagontól, amely a nemzetbiztonság szempontjából fontos chipgyártás céljait szolgálja.
A hírügynökség által megosztott információk szerint Gelsinger a múlt heti igazgatótanácsi ülés következtében kényszerült távozni. Az ülés során a tanács tagjai kifejezték aggodalmaikat a vezérigazgató ambiciózus, de költséges terveivel kapcsolatban, amelyek célja az Intel újjáélesztése volt. A vezetők úgy vélték, hogy a kívánt változások nem haladnak elég gyors ütemben. Ezt követően az igazgatótanács közölte Gelsingerrel, hogy lehetősége van nyugdíjba vonulni, vagy lemondásra kényszerül. Végül a visszavonulás mellett döntött.
Gelsinger, a 63 éves vezérigazgató, sajnálatos módon még azelőtt kénytelen távozni, hogy megvalósíthatná legfőbb célját: hogy az Intel ismételten dominálhasson a legkorszerűbb chipek előállításában, és visszaszerezze a vezető szerepét a tajvani TSMC-től az Intel 18A technológiájára épülő processzorok révén. 2021 februárjában kezdődött mandátuma alatt a 1968-ban alapított cég piaci értéke drámaian csökkent, elérve az Nvidia, a mesterséges intelligencia (AI) terén kiemelkedő sikereket elért vállalat, értékének mindössze harmincadát.
Gelsinger 18 éves korában csatlakozott az Intelhez, ahol később kulcsszerepet játszott az Intel 486 processzor fejlesztésében. A villamosmérnöki diplomával rendelkező szakember 2009-ben távozott a cégtől, de 2021-ben visszatért, hogy vezérigazgatóként irányítsa a vállalatot. A Reuters jelentése szerint Gelsinger olyan vállalatot örökölt, amely számos kihívással küzdött, és ő maga is hozzájárult a problémákhoz. Bár ambiciózus terveket fogalmazott meg a chipgyártás és a mesterséges intelligencia fejlesztésének terén, az ő irányítása alatt az Intel fontos szerződéseket veszített el vagy mondott vissza, és többször nem tudta teljesíteni a kitűzött céljait.
Az igazgatótanács David Zinsner pénzügyi vezetőt és Michelle Johnston termékekért felelős vezetőt bízta meg ideiglenesen a vezérigazgatói feladatok ellátásával.