Az elektromos autók állami támogatása – Valóban egy feneketlen kútba öntjük a pénzt?

Ez a rovat az "on the other hand" elnevezésű véleménykategória, ahol a Portfolio szerzői osztják meg gondolataikat. Fontos megjegyezni, hogy ezek a vélemények nem mindig tükrözik a Portfolio szerkesztőségének hivatalos álláspontját. Ha szeretné kifejezni saját nézőpontját a témában, kérjük, küldje el cikkét a [email protected] e-mail címre. A megjelent írásokat itt találhatja meg.
A közgazdaságtan világában régóta foglalkoztatja a szakembereket a kérdés, hogy szükséges-e az állami beavatkozás a piaci működésbe, vagy a piacok maguktól is képesek hatékonyan működni. E téma körül folyt a 20. század egyik legizgalmasabb vitája is, amely a két neves közgazdász, John Maynard Keynes és Friedrich Hayek között zajlott. E két gondolkodó eltérő nézőpontjai nemcsak a közgazdaságtan elméleti kereteit formálták, hanem a politikai és társadalmi diskurzusra is mély hatással voltak.
Keynes véleménye szerint, az 1929-es világgazdasági válság tapasztalatainak tükrében, válság idején elengedhetetlen, hogy az állam jelentős mértékben költsön. Ezt legjobban infrastrukturális projektek révén lehet megvalósítani. A magas munkanélküliség időszakaiban nem kell aggódni az államadósság növekedése miatt, mivel a gazdasági fellendülés során lehetőség nyílik az adósság csökkentésére.
Hayek nézete szerint az állam fokozott beavatkozása torzítja a piaci mechanizmusokat, ami gátolja azok hatékony működését. Ennek eredményeként a piaci folyamatok nem tudnak optimálisan érvényesülni, így az állami intervenció végső soron kedvezőtlenebb kimenetelhez vezet, mintha a piacokat szabadon hagynák működni.