Egy aprócska szigeten, ahol a szél süvítve játszik a zászlók színeivel, a feszültség fokozódik a világ legveszélyesebb tengerén. Az események sürgető forgószele egyre inkább magával ragadja a figyelmet, miközben a zászlók lobogása a közelgő vihar előjele.

Kína és a Fülöp-szigetek ismét összecsapott egymással a Dél-kínai-tenger közepén, ahol egy apró, körülbelül 200 négyzetméteres homoksziget kérdése vált feszültté. Ez a terület a világ egyik legvitatottabb hovatartozású zónája, amely már régóta a két ország közötti konfliktus forrása.
Két héttel ezelőtt a Sandy Cay nevű homokzátonyon megjelentek a kínai partiőrség tagjai, akik büszkén kifeszítettek egy kínai zászlót. A múlt csütörtökön a kínai állami média arról tudósított, hogy Peking immár szuverén joghatósága alá helyezte ezt az apró szigetecskét.
A kis homokszigetek hovatartozásának kérdése elsőre talán jelentéktelennek tűnhet, ám valójában mélyebb politikai és gazdasági összefüggésekkel bír. A Dél-kínai-tenger geopolitikai szempontból rendkívül fontos térség, ahol Kína a területének több mint 90 százalékát sajátjaként kezeli. Ez az álláspont azonban súlyos feszültségeket szül a környező országok között, akik nem nézik jó szemmel Kína terjeszkedését és igényeit.