Olyan mértékű a hiány a magyar mezőgazdaságban, hogy még a jogszabályokat is módosítani kényszerültek.

Az Adózóna.hu szakmai portál cikkében részletesen bemutatja, hogy milyen tényezők befolyásolhatják az egyszerűsített foglalkoztatás szabályainak módosulását.
A cikk rámutat arra, hogy a foglalkoztatási forma népszerűsége nem véletlenszerű, hiszen számos előnyt kínál a munkajogi, közteherviselési és dokumentációs szempontokból. Az elején az irányvonal a szigorúbb előírások bevezetése volt, de a jogalkotók hamar észlelték, hogy a munkaerőhiány problémájának kezelésére sokkal inkább szükség van a szabályok enyhítésére. A legújabb törvénymódosítások is ezt a célt szolgálják, segítve a munkaerőpiac rugalmasságát.
A portál rámutatott, hogy az egyszerűsített foglalkoztatásra vonatkozó szigorúbb szabályozás értelmében a munkavállalók évente legfeljebb százhúsz napot dolgozhatnak ebben az atipikus foglalkoztatási formában. Ugyanakkor a jogalkotó szerint ez a megoldás jelentős nehézségeket okoz a mezőgazdasági idénymunkák terén. A tavaszi és nyári időszakban végzett idényjellegű munkák után az őszi betakarítás és más, ehhez az időszakhoz kapcsolódó mezőgazdasági tevékenységek már nem lenne kivitelezhetők mezőgazdasági idénymunkások alkalmazásával - hívta fel a figyelmet az Adózóna.hu. Ebből kifolyólag elengedhetetlenné vált a vonatkozó jogszabály átvizsgálása.
A módosítás alapján lehetőség van mezőgazdasági idénymunka esetén az évi százhúsz napon túl további kilencven napig foglalkoztatni a munkavállalót, magasabb közteher fizetése mellett. Ennek érdekében a törvényhozás beillesztett egy új bekezdést, mely szerint, ha a munkavállaló mezőgazdasági idénymunkára létesít több alkalommal munkaviszonyt, akkor ezen munkaviszonyok együttes időtartama a naptári évben a százhúsz napot további kilencven nappal meghaladhatja.