Agrárakadémia: A kertészeti minőségbiztonság új dimenziói - Magyar Mezőgazdaság Az Agrárakadémia keretein belül a kertészetek minőségbiztonsági kérdései kerülnek fókuszba, bemutatva a legújabb módszereket és technológiákat. A mezőgazdasági szektor fejlőd


Hagyományteremtő szándékkal rendezte meg a Magyar Mezőgazdaság Kft. és a MATE Kertészettudományi Intézete a minőségi kertészeti termesztés alapjai című konferenciát a Budai Campuson támogatásokról, minőségbiztosításról és korszerű palántanevelésről.

A kertészeti termények minőségének értékelése során számos szempontot figyelembe kell venni, és ezek közül kiemelkedően fontos az élelmiszer-biztonság, a fenntarthatóság és a környezetvédelem. Pap Zoltán, a Control Union Hungária Zrt. minősítő szakértője hangsúlyozta, hogy a kertészeti termékek sztenderdizálása nem egyszerű feladat. Ennek oka, hogy a termesztési technológiák, növényfajták, üzemméretek és egyéb termesztési körülmények rendkívül változatosak, így nehéz közös alapra jutni. Továbbá, a minőségi követelményekre a piaci helyzet is hatással van; amikor egy adott termékből hiány mutatkozik, a vásárlók hajlamosabbak elnézőbben viszonyulni a minőséghez.

Többféle minőségbiztosítási rendszer létezik az ISO szabványoktól az élelmiszer-feldolgozásra kidolgozott speciális követelményrendszerekig. Hasonló a tanúsított ökológiai termesztés vagy az integrált növényvédelem (IPM), Világszerte elismert és széles körben tanúsított szabvány a GlobalGAP, ami átfogja az élelmiszer-biztonságot, a környezetvédelmet, valamint a munkavállalók egészségét és biztonságát, előirányozza az integrált termesztést. Gyakorlatilag minden kertészeti ágazatra kidolgozták a minősítési rendszert. A bevezetéséhez hosszú, körülbelül 500 kérdésből álló sor vezeti végig a gazdálkodókat, de mint kérdésünkre Pap Zoltán elmondta, a legtöbb kritériumnak megfelelnek, és a legkevésbé felkészültek is egy hónap alatt bevezethetik a rendszert. Leggyakrabban a talaj- és vízvizsgálat hiányzik, illetve a meglévő gyakorlatokat kell dokumentálni.

Különleges minőséget jelölnek az európai uniós védjegyek is, mint az oltalom alatt álló földrajzi jelzés, illetve eredetmegjelölés.

A GlobalGAP legnagyobb konkurense a SAI FSA, ami a fenntarthatóságot helyezi a középpontba, környezeti, társadalmi és gazdasági szempontból egyaránt. A két hasonló minőségbiztosítási rendszer nemcsak versenyez egymással, hanem átvesznek egyes elemeket és együttműködnek.

A GlobalGAP több mint 208 ezer termelőt tanúsít világszerte, 135 országban. Magyarországon három cég specializálódott a GlobalGAP tanúsítványok kiadására: a Control Union Hungária Zrt., a DNV Business Assurance Magyarország Kft. és az SGS Hungária Kft.

A ZKI Zöldségtermesztési Kutató Intézet Zrt. által kidolgozott vetőmagtermelési és forgalmazási minőségbiztosítási rendszer bemutatását Sándorné Ferenc Krisztina, a cég ezen ágazatának vezetője végezte. A vetőmagtermelés folyamata a nemesítéssel veszi kezdetét, és a fémzárolt vetőmag értékesítésével zárul, biztosítva ezzel a magas színvonalú és megbízható termékeket a piac számára.

Related posts