Az európai rezsiköltségek töredékét álljuk – íme a legújabb adatok! – Világgazdaság


Budapest - lényegében Magyarország - januárban is negatív árrekorder volt a bruttó lakossági áram- és gázárak piacán. Azonban vigyázni kell: csak az élvezheti a rezsicsökkentés teljes védelmét, aki nem használ több áramot vagy gázt az átlagfogyasztásként meghatározott mennyiségnél.

Januárban a budapesti bruttó áramárak - a rezsicsökkentés következtében kialakított és a rezsicsökkentett sávból kikerültek által megfizetett - a legkedvezőbbek voltak a lakosság számára az Európai Unión belül. Ezt az információt a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) tette közzé, a finnországi VaasaETT elemzésére hivatkozva. Érdemes megemlíteni, hogy míg a finn cég átfogó európai áttekintést nyújt, addig a MEKH kizárólag Belgrád árait veszi számba a nem uniós fővárosok között. A kutatás célja az volt, hogy az egyes országok fővárosainak áradataira összpontosítson.

A gázárak alakulása is kedvező tendenciát mutat. Az uniós viszonylatban a rezsicsökkentett budapesti lakossági végfelhasználói ár továbbra is a legalacsonyabbnak számít, ám a sávon kívüli árak ennek körülbelül a dupláját képviselik. Ez a helyzet már csupán a negyedik legkedvezőbb árat jelenti a térségben.

Európában a magyar háztartások számára a legkedvezőbb áron elérhető az energiaszolgáltatás, és a kormány elkötelezett amellett, hogy a rezsicsökkentést a jövőben is megóvja a baloldali és brüsszeli kritikáktól - nyilatkozta szerdán Budapesten a rezsicsökkentésért felelős kormánybiztos, Németh Szilárd. A MEKH januári, 27 európai országra vonatkozó ár-összehasonlító jelentésére hivatkozva elmondta, hogy itthon az áram- és gázárak jelentősen alacsonyabbak, mint a környező országokban, és más uniós tagállamokhoz viszonyítva még nagyobb a különbség. Kiemelte, hogy a rezsicsökkentés minden magyar család számára kedvező megoldást jelent.

Tény, hogy bejött a rezsicsökkentés

A hazai árak rekord alacsony voltának magyarázata kézenfekvő: a magyar kormány 2014-ben befagyasztotta, majd néhány lépcsőben még csökkentette is az érintett tarifákat, miközben azok Európa más országaiban követték a piaci változásokat. Ez más országokban folyamatos drágulást jelentett. A piaci árak követése így más országokban kimagasló, bár azóta megszelídült árakat hozott a 2022-es energiaválság idején. Igaz, ebben az időszakban Európa más országainak kormányai is hoztak intézkedéseket a lakossági árak megfékezése érdekében, ezeket azonban a piaci árak csökkenése óta fokozatosan visszavonják.

Speciális oka van annak, hogy a MEKH Budapest kapcsán két árat közöl. Az újként megjelent ár azt tükrözi, hogy a háztartásnak mennyit kellene fizetnie, ha 20 százalékkal lépné túl a kormány által 2022-ben átlagos fogyasztásként meghatározott mennyiséget. A túllépőknek természetesen nem az általuk vételezett teljes áram- vagy gázmennyiségért kell többet fizetniük, csak a többletért. A többlet tarifáját piacinak mondják, de valójában ez is hatósági ár.

Related posts