A történelem folyamata épp a szemünk előtt bontakozik ki: ezt tapasztalhatjuk meg a Trump által indított vámháború következményeként - Pénzcentrum.


Ahogy azt sokan tudják, egy bő hete életbe lépett Donald Trump rendelete, amely az importvámok bevezetésével próbálja kezelni "a nemzetközi kereskedelmi gyakorlatok következtében kialakult tartós és jelentős árukereskedelmi mérleghiányt". A Jalsovszky Ügyvédi Iroda alaposan megvizsgálta, milyen hatásokkal járhat ez Európa számára, különös figyelmet fordítva a magyar vállalkozások helyzetére.

Az amerikai kormányzat álláspontja szerint a "büntetővámokkal" sújtott országok egyoldalú vagy diszkrét kereskedelmi politikát folytatnak, ami indokolttá teszi a magasabb vámtételek bevezetését. Az első lépésként 2025. április 5-én 10%-os általános vámtételt alkalmaztak minden olyan termékre, amelyet az Egyesült Államokba importálnak, kivéve a vas-, acél- és alumíniumtermékeket, valamint az autókat, amelyek esetében a vámtétel 25%-ra emelkedik. Ezt követően a második lépcsőben 11-50% közötti differenciált vámtételeket állapítottak meg 57 országra vonatkozóan.

A vámok bevezetésén túl a Trump-adminisztráció 2025. május 2-től eltöröl egy sor kedvezményt is, többek között a Kínából és Hongkongból érkező, 800 USD érték alatti termékekre vonatkozó mentességet.

"Mivel mindez az Európai Uniót is érinti, Magyarország, mint az EU vámuniójának tagja, nem vonhatja ki magát a folyamatból. Ezért hazánkra is vonatkozik, hogy az új szabályozások értelmében az általános 10 vagy 25%-os vámon felül egy további 20%-os differenciált vámtétel lépne életbe minden olyan árura, amely az EU-ból az Egyesült Államokba kerül" - nyilatkozta Bereznai Henrik, a Jalsovszky jogi képviselője.

A differenciált vámtételeket 2025. április 9-től alkalmazták volna, de az amerikaiak az utolsó pillanatban 90 napra felfüggesztették ezek végrehajtását - egyetlen ország kivételével: Kína a korábbi és új vámok (34%) összegeként már most összesen 145%-os vámtétellel kénytelen szembesülni.

A felfüggesztést követően a Trump-adminisztráció 2025. április 11-én még tovább hígította az intézkedéseket: bizonyos elektronikai cikkek - így például okostelefonok, számítógépek, félvezetők, napelemek és memóriakártyák - szintén ideiglenes mentességet kaptak a vámok alól. (A részletes lista az alábbi linken található: LINK.)

A felfüggesztés következtében jelenleg nem érvényesek a differenciált vámtételek. Ugyanakkor a 10%-os, valamint az autóipart érintő 25%-os vámok továbbra is hatályban maradnak.

Az Egyesült Államokba exportáló vállalatok számára elengedhetetlen a fokozott körültekintés. Az amerikai jogszabályok alkalmazása során komoly nehézséget jelent a származási ország pontos megállapítása, mivel az USA nem-preferenciális származási szabályai jelentős mértékben eltérnek az Európai Unióban megszokott gyakorlatoktól. Jelenleg például sok kérdést vet fel az amerikai vámszolgálat által elfogadott származási igazolások érvényesítése. Éppen ezért erősen ajánlott, hogy az exportáló cégek konzultáljanak amerikai szakértőkkel, különösen akkor, ha a forgalmazott termékek több különböző országból származnak, mivel ez további részletes elemzést tehet szükségessé a származási országok meghatározásához.

Az Európai Unió 2018-ban és 2020-ban már reagált az első Trump-kormányzat hasonló intézkedéseire: ekkor 10, illetve 25%-os vámokat vezetett be egyes EU-ba importált amerikai termékekre. Ám miután a Joe Biden vezette adminisztráció felfüggesztette az európai termékekre kivetett vámokat, az EU is azonosan válaszolt, és 2025. március 31-ig felfüggesztette az egyensúly helyreállítását célzó intézkedések alkalmazását. A felfüggesztést az Unió előbb 2025. április 14-ig, majd egy friss rendelettel 2025. július 14-ig meghosszabbította, hogy teret adjon az USA-val történő további egyeztetésekre.

A korábbi vámintézkedéseken túlmenően az Európai Bizottság a Trump-adminisztráció legújabb kereskedelempolitikai intézkedéseire válaszul egy új, kiterjesztett ellenintézkedés-csomagot is előkészített. A megközelítőleg 18 milliárd euró értékűre becsült intézkedéscsomag az USA-ból származó ipari és mezőgazdasági termékek sokkal szélesebb körét érintené. Az alapvetően két szakaszban (2025. május 16-tól, és december 1-től) bevezetni tervezett intézkedéscsomag alkalmazását a Bizottság - a vámháború legújabb fejleményeire tekintettel - 2025. július 14-ig szintén elhalasztotta.

A fentiek alapján megállapítható, hogy az Európai Unió 2025. július 14-ig nem tervezi újabb kiegészítő vámok bevezetését az Egyesült Államokból érkező termékekre. Azonban mivel a vámháború jelenlegi helyzete rendkívül kiszámíthatatlan, az Egyesült Államokból importáló vállalatok számára javasolt a fokozott óvatosság és körültekintés.

Related posts