A Solana egyik társalapítóját azzal vádolják, hogy jogtalanul elsajátította a staking jutalmakat.


Stephen Akridge, a Solana egyik társalapítója, jogi problémákba keveredett, miután volt felesége, Elisa Rossi, pert indított ellene. Rossi állítása szerint Akridge "több millió dollár értékű" kriptovalutát lopott el az ő digitális pénztárcájából. A keresetet a San Franciscó-i Felsőbb Bíróságon nyújtotta be, ahol azzal vádolja Akridge-t, hogy kihasználta a technológiai ismereteivel kapcsolatos hiányosságait, és ellopta a stakingből származó jutalékait.

A panasz szerint Akridge 2023 márciusa és májusa között állítólag minden egyes staking-jutalékot Rossi Solana-vagyonából saját személyes céljaira irányított át. A staking folyamata során a felhasználók kriptovalutáikat zálogba helyezik, ezzel segítve a blokklánc tranzakciók érvényesítését, és cserébe további tokeneket nyernek. A staking jutalékok értéke jelentős mértékben emelkedhet, különösen akkor, ha nagy mennyiségű tokent delegálnak.

Mindeközben a jogi vita a pár válása után kezdődött, amelyet 2023 februárjában indítottak tízévnyi házasság után. Rossi kártérítést követel szerződésszegés, jogtalan gazdagodás és csalás miatt.

Akridge korábban a Qualcomm Inc. csapatát erősítette, mielőtt társalapítóként belépett a Solaná világába. A blokklánc platform keretein belül Anatoly Yakovenkóval és Raj Gokallal közösen dolgozott, ahol vezető mérnökként tevékenykedett.

Elisa Rossi szerint ex-férje, Stephen Akridge, több millió dollár értékű Solana staking jutalékot tartott meg saját magának. Az ügy pikantériája, hogy Akridge állítólag nevetve kijelentette: "Sok szerencsét a jutalékok megszerzéséhez!" Rossi véleménye szerint ez a megjegyzés egyértelműen arra utal, hogy Akridge tudatosan kihasználta az ő technikai tudásának hiányosságait. A helyzet súlyosságára való tekintettel Rossi már jogi lépéseket tett – számolt be erről Mario Nawfal az X platformon (korábban Twitter).

Ez nem az első eset, hogy a kriptostaking jogi viták középpontjába kerül. Októberben egy Joshua Jarrett nevű befektető pert indított az amerikai adóhatóság (IRS) ellen, azzal érvelve, hogy a staking során szerzett tokenek nem minősülnek adóköteles jövedelemnek, hanem új vagyonnak.

A Solana egy Proof of Stake (PoS) konszenzus mechanizmust alkalmazó blokklánc hálózat, amelyben a SOL token tulajdonosok delegálhatják tokenjeiket validátorokhoz. A staking folyamata során a tokenek zárolásra kerülnek, és a validátorok részt vesznek a tranzakciók érvényesítésében és a hálózat biztonságának fenntartásában. A stakelők a részvételért jutalmakat kapnak, amelyek mértéke függ a hálózat inflációs rátájától, a stakelt SOL mennyiségétől és a választott validátor teljesítményétől. Ez a rendszer jelentős hozamot biztosíthat a nagy összegeket delegálók számára.

A Solana figyelemre méltó fejlődésen ment keresztül, még akkor is, amikor kapcsolatba hozták az összeomlott FTX tőzsdével és Sam Bankman-Fried kereskedőcégével, az Alameda Research-csel. Az FTX-válság idején a Solana árfolyama 10 dollár alá zuhant, de ezt követően dinamikus visszapattanást mutatott. 2024-re az altcoin több mint 70%-os árfolyamemelkedést könyvelhetett el, novemberre pedig rekordot döntve 263 dollárra emelkedett. A növekedését a tranzakciók és a felhasználói aktivitás robbanásszerű felfutása támogatta, különösen a mémérmék iránti kereslet növekedésével. Ez a lendületes előretörés a Solanát az Ethereum után a második legnagyobb blokklánccá emelte a lekötött teljes érték (TVL) alapján.

Az Európai Unió 2024-től életbe lépő MiCA (Markets in Crypto-Assets) rendelete egységes keretet teremt a kriptoeszközök kibocsátása és a kapcsolódó szolgáltatások számára. E szabályozás célja a pénzügyi stabilitás megőrzése és a befektetők védelme, mindezek mellett azonban ösztönzi az innovációt a kriptovaluták világában. Az olyan jogi ügyek, mint az Akridge és Rossi ügye, hangsúlyozzák a szabályozás fontosságát és a kriptopiacon rejlő kockázatok ügyes kezelésének szükségességét. A Solana közösség és fejlesztői folyamatosan azon dolgoznak, hogy tovább növeljék a hálózat biztonságát és megbízhatóságát, ezáltal erősítve a platform piaci hírnevét.

Related posts