A Magyar Kultúra Lovagja címmel tüntették ki Marosán Csabát és Nagy Istvánt, elismerve ezzel kiemelkedő hozzájárulásukat a hazai kultúra gazdagításához és népszerűsítéséhez.


Két erdélyi kitüntetettje is van az idei Magyar Kultúra Lovagja címnek. A Falvak Kultúrájáért Alapítvány Nagy István nyugalmazott fizikatanár, közéleti személyiség, valamint Marosán Csaba színművész munkásságát is elismerte a január 18-án tartott gálán.

A magyarországi Falvak Kultúrájáért Alapítvány kuratóriuma 126 előterjesztés közül választotta ki az Egyetemes Kultúra Lovagjait, valamint a Magyar Kultúra lovagjait. Az utóbbit 17 személynek ítélték oda a múlt évi munkásságuk elismeréseként, a kitüntetettek között pedig ott van Marosán Csaba kolozsvári színművész és Nagy István nyugalmazott pécskai fizikatanár, közéleti személyiség is.

Marosán Csaba, a magyar irodalom elkötelezett népszerűsítője, nemrégiben elismerésben részesült, amely a Kolozsvári Állami Magyar Színház művészének tíz éve tartó misszióját ismerte el. A "Templom és iskola" elnevezésű kezdeményezése keretében, számos települést bejárva, a fiatalok és felnőttek körében igyekszik megszerettetni az irodalom varázsát. Csaba már több mint 340 ezer kilométert tett meg a Kárpát-medence útjain, és 180 általános- és középiskolában tartott előadásokat, ahol több mint ötvenezer diáknak mutatta be az irodalom szépségeit. Az ökuménikus szellem jegyében 170 templomban osztotta meg a magyar költészet olyan műveit, amelyek Isten és ember kapcsolatát boncolgatják. Az irodalom és a színház összekapcsolása révén potenciális nézőket vonz a színházba, jól tudva, hogy a színészet lényegéhez tartozik a közönség jelenléte. Missziós útjai során nemcsak hazánkban, hanem Európában, Kanadában és Amerikában is sok örömet és inspirációt hozott a távol élő honfitársainknak. E munkásságát méltatva a Falvak Kultúrájáért Alapítvány honlapján olvashatunk róla.

Nagy István, a nyugalmazott fizikatanár, helytörténész és közéleti személyiség, a határon túli magyar kulturális örökség megőrzéséért és ápolásáért vehette át a Magyar Kultúra Lovagja kitüntetést. Pécska alpolgármestereként három mandátumon keresztül szívós munkájával a helyi közösségek és a kulturális élet dinamizáló erejévé vált. Két évtizede a Kálmány Lajos Közművelődési Egyesület elnökeként konferenciák szervezésével és különböző kulturális programok kezdeményezésével járult hozzá a közösség életéhez. Ő indította el a Búzavirág Egyesületet és a Klebelsberg Napokat, valamint aktívan részt vett emléktáblák és szobrok felállításában, beleértve a Klebelsberg Kunót megidéző szobor megalkotását is. Helytörténeti könyvek szerkesztőjeként nemcsak digitalizálta, hanem kiadta Arad vármegye monográfiáját is. Emellett a helyi Pécskai Újság szerkesztője és szerzője volt, ezzel is hozzájárulva a helyi kulturális élet gazdagításához – olvasható az alapítvány honlapján.

Related posts