A kínai kriptovaluta-kereskedelem visszaszorításának kihívásai - ITBUSINESS A kínai hatóságok már régóta próbálják korlátozni a kriptovaluták kereskedelmét és használatát, ám a folyamat nem mentes a nehézségektől. A digitális valuták népszerűsége és a de


Bár Kína három éve szigorú intézkedésekkel próbálja visszaszorítani a kriptovaluta-kereskedelmet, az továbbra is virágzik: közvetítők segítenek jüant tetherre váltani külföldi platformokon, megkerülve a szabályozásokat. A hatóságok bírósági ügyek és pénzügyi ellenőrzések révén igyekeznek megfékezni ezt a gyakorlatot, de a kereslet folyamatosan nő.

Kína 2021-ben szigorú lépéseket tett a kriptovaluta-kereskedelem szigorítására, ám ez nem gátolta meg az árnyékgazdaság fejlődését. A brókerek és közvetítők folyamatosan segítik az embereket abban, hogy jüanjaikat kriptovalutákra váltsák, gyakran nemzetközi platformok igénybevételével. Ez a gyakorlat lehetőséget biztosít arra, hogy az egyének kikerüljék az állami devizakorlátozásokat, sőt, akár illegális pénzmozgásokat is lebonyolíthassanak.

A kínai hatóságok lépései következtében a nagyobb kriptotőzsdék elérhetősége jelentősen csökkent, azonban a felhasználók gyorsan alkalmazkodtak, és új utakat találtak a kereskedésre. A P2P (peer-to-peer) hálózatok, valamint az OTC (over-the-counter) kereskedés váltak a legkeresettebb alternatívák, hiszen ezek a megoldások sokkal kevésbé átláthatóak, így nehezebb őket ellenőrizni. A Chainalysis elemzése alapján 2023 végén és 2024 elején körülbelül 95 milliárd dollár folyt át kínai OTC brókereken, ami több mint kétszerese a két évvel korábbi adatnak.

A tether (USDT) a legnépszerűbb kriptovaluta, amely az amerikai dollárhoz van kötve, és ezzel stabil alternatívát nyújt a jüanhoz képest. Sok felhasználó jüanért cserébe vásárol tethert, amelyet később más valutákra vagy akár külföldi ingatlanokra is átválthatnak. A felhasználók gyakran VPN-eket alkalmaznak, hogy hozzáférjenek olyan kereskedési platformokhoz, mint az OKX és a Binance. Emellett sokan offshore cégeket alapítanak a Kajmán-szigeteken és a Brit Virgin-szigeteken, hogy intézményi fiókokat nyithassanak a különböző kereskedési felületeken.

A kínai kormány egyre határozottabb lépéseket tesz a kriptovaluták ellen, és ezt egyre agresszívebben teszi. A hatóságok számos bírósági eljárást indítottak, hogy példát mutassanak, és elriasszák az embereket a kriptovaluta kereskedésétől. Egyes tartományokban a hatóságok személyesen látogatják meg a lakosokat, hogy figyelmeztessék őket az illegális kriptokereskedelem kockázataira. Az üzenet egyértelmű: "Tartsák észben a racionális döntéseket, és kerüljék el a részvételt."

A kínai kormány legfőbb aggályai:

Bizonyos ügyekben a hatóságok szigorú intézkedéseket hoznak. Például egy Jiangsu tartományban működő kriptovaluta-kereskedelmi hálózat 150 millió dollár értékű tranzakciót hajtott végre ausztrál dollárra, mielőtt a hatóságok beavatkoztak volna. Az érintetteket végül hét év börtönbüntetésre ítélték. Egy másik esetben pedig 74 embert vettek őrizetbe egy 2 milliárd dolláros illegális pénzmozgás kapcsán.

A gazdasági instabilitás és az ingadozó jüan hatására egyre több fiatal kínai fordul a kriptovalutákhoz, nem csupán a pénzkimenekítés szándékával, hanem mint befektetési lehetőség. Számukra a kriptovaluták a modern innováció és a jövő pénzügyi megoldásainak szimbólumai, ezért egyre többen fedezik fel ezt az alternatív utat a vagyonuk megóvására. Vannak, akik spekulációs céllal vásárolnak digitális valutát, bízva abban, hogy azok értéke folyamatosan növekedni fog. A bitcoin például nemrégiben átlépte a 100 ezer dolláros határt, ami tovább fokozta a digitális eszközök iránti érdeklődést.

Bár a kínai kormány folytatja a harcot a kriptovaluták visszaszorításáért, a digitális pénzügyi világ gyorsan alkalmazkodik a változásokhoz. Minden új szabályozás új megkerülési technikákat szül, és az érdeklődés tovább növekszik. A kínai kriptovaluta-kereskedelem jelenleg egy folyamatos macska-egér játék, ahol a hatóságok szigorítanak, a kereskedők pedig újabb trükkökkel válaszolnak. A jövőben várhatóan további szabályozási lépések jönnek, de teljes visszaszorításra kevés az esély.

Related posts