A Gázai övezetben továbbra is heves összecsapások zajlanak.
A Gázai övezetben továbbra is hevessé válnak a harcok Izrael és a Hamász iszlamista palesztin szervezete között.
Két gázai palesztin fogoly életét vesztette izraeli börtönökben – értesültünk jogvédő szervezetek nyilatkozatából. Ezzel a szám a tavaly októberi háború óta összesen negyvenhétre emelkedett, akik a börtön falai között hunytak el.
Az izraeli büntetés-végrehajtási hatóság álláspontja szerint az említett esetek nem esnek a joghatóságuk alá, és azokat a létesítményeket, ahol a fogva tartottakat elhelyezik, üzemeltető hadsereg sem adott ki azonnali nyilatkozatot az üggyel kapcsolatban. Izrael elutasította a palesztin és nemzetközi emberi jogi szervezetek vádjait, amelyek azt állítják, hogy a fogvatartottakat bántalmazták vagy kínzásnak vetették alá.
A Hamász vezetősége bejelentette, hogy minden lehetséges megállapodási ajánlatot alaposan megvizsgálnak, amennyiben ezek garanciákat nyújtanak Izrael teljes kivonulására a Gázai övezetből. A szervezet hangsúlyozta, hogy "nyitottak bármely olyan kezdeményezés és javaslat megvitatására, amely hozzájárulhat a háború befejezéséhez, a palesztin nép védelméhez, Izrael Gázából való távozásához, a gázai evakuáltak visszatéréséhez, a humanitárius segélyek bejuttatásához, valamint a fogolycseréhez" - hangzott el a szaúdi as-Sark tévécsatornán.
A jobboldali Zsidó Erő pártot vezető Itamár Bengvír belbiztonsági miniszter kijelentette, hogy a túszok kiszabadítását célzó jelenlegi javaslat nem releváns számára, és Benjámin Netanjahu miniszterelnök nem akarja, hogy pártjával kilépjen a kormánykoalícióból.
- mondta Bengvír az izraeli katonai rádióban, és hozzátette, hogy szerinte "az olyan ötletek mint a Gázai övezetben való letelepedés, üdvözlendőek."
"De be kell vallanom, hogy ez nem elégít ki, én a kivándorlást is ösztönözni szeretném. Szerintem meg kell engedni, hogy önként kivándorolhassanak más országokba" - tette hozzá. "Keményen dolgozom azon, hogy ez megtörténjen, és a miniszterelnök kezd bizonyos nyitottságot mutatni ez iránt"- vélekedett a belbiztonsági miniszter.
Móse Jaalon, a korábbi védelmi miniszter, szombaton a Democrat TV csatornán figyelmeztetett arra, hogy "az irány, amerre terelnek minket, a megszállás, az annektálás és az etnikai tisztogatások keskeny ösvénye a Gázai övezetben."
- mondta.
Joáv Galant volt védelmi miniszter visszautasította Jaalon vádjait az X-en. "Jaalon szavai hazugságok, melyek ellenségünket segítik és ártanak Izraelnek" - írta Galant.
"Az izraeli hadsereg a legszigorúbb normák szerint, amelyeket a bonyolult és kemény háborús helyzet kényszerített ránk, végezte tevékenységét. Az utasítások és parancsok mindig összhangban álltak a törvényekkel és az izraeli hadsereg értékeivel" - hangsúlyozta. "Javaslom, hogy Jaalon alaposan ismerje meg az igazságot, vonja vissza a kijelentéseit, és kérjen bocsánatot harcosainktól" - követelte Galant.
Izrael hivatalosan elutasítja az etnikai tisztogatás vádját, ám számos jobboldali politikus a helyi sajtóban többször is hangsúlyozta, hogy szándékuk izraeli telepek kialakítása Gázában. Emellett a palesztin lakosságot "önkéntes kivándorlásra" buzdítják, ami aggasztó kérdéseket vet fel a térség jövőjével kapcsolatban.
Természetesen! Íme egy egyedi változat: **Hivatkozás: Magyar Távirati Iroda (MTI)**