A Fradinak fejlődnie kellene, hiszen az Újpest jelenleg erősebb pozícióban van. | M4 Sport
A Fradi bajnoki címének megjóslása olyan, mint megpróbálni eladni a fél emelet lépcsőzést aktív sportágban – kissé komikus és aligha valószínű. Ugyanakkor ebben a szezonban talán a legnagyobb ellenfél vár rájuk a Puskás Akadémia személyében, ami izgalmas versenyt ígér.
A sportérték fokozása érdekében e szezonra nem csupán a címvédést tűztük ki célul, hanem arra is törekedtünk, hogy a 29. fordulóra már bebiztosítsuk az aranyérmet, és ami még fontosabb, rekordot állítsunk fel a 12 csapatos bajnokságban. Jelenleg a rekord 76 pont, míg az FTC eddig 34 pontot gyűjtött az első 16 fordulóban. Ha a második félévben is hasonló ütemben folytatják, akkor legfeljebb 70 pontig juthatnak el. Egy ilyen drámai javulás meglepő lenne, de a lehetőség adott: Robbie Keane vezetésével akár megvalósíthatják ezt a célkitűzést. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy egy ilyen kiemelkedő pontátlag eléréséhez rendkívüli teljesítményre lenne szükség, aminek a jelei ősszel még nem voltak észlelhetők.
Nem csupán az Európa-bajnokságon elszenvedett fejsérülése, hanem inkább az újdonság iránti vágy ösztönözte a beszélgetést arról, hogy immár két szezont követően új gólkirályt üdvözölhetünk az OTP Bank Ligában. Varga Barnabás mellett érvelni nem nehéz, hiszen ő a bajnokesélyes csapat legaktívabb támadója, ráadásul az Európa-ligában is a legjobb góllövők között található.
A verseny felénél járva a helyzet meglehetősen bizonytalan: Varga, aki hét gólt szerzett, jelenleg Jurina és Böde mögött kullog. Mindeközben Mim, Bárány, Colley és Gradisar is a hétgólosok táborát erősítik, de Gradisar már kiszállt a küzdelemből. A különbségek még olyan minimálisak, hogy nehéz lenne favoritot hirdetni; a kimenetel teljesen nyitott, és a lehetőségek egyenlően oszlanak meg.
Azt zárójelben elismernénk, hogy a nyáron alternatív lehetőségnek ajánlott Robert Polievka vakvágány volt, bár az meglepetés, hogy Horváth Dávid a szélen játszatja.
Az újpesti reneszánsz környékén számos kérdés válik egyértelművé, és úgy tűnik, hogy a nyári előrejelzések a csapat teljesítménye és a többi együttes viszonylatában is jól sikerültek. Akkoriban arra számítottunk, hogy a lila-fehérek számára a dobogóra való feljutás még nem reális cél, ám egy erős középmezőny eléréséhez elegendő lehet a fejlődésük. A nagykörúti villamosvonalak mentén 4-6. helyezést jósoltunk nekik, és eddigi teljesítményük alapján ez a látomás egyre inkább valósággá válik.
A tipp eddig remekül működik, sőt, tökéletesen állja meg a helyét. Bár a dobogótól nem állunk messze pontszámban, a harmadik Diósgyőr mögött komoly a verseny a környéken, hiszen az MTK és a Paks is szorosan követik egymást. A mezőny második fele viszont már tisztes távolságra helyezkedik el, a hetedik Fehérvár például hat pontra, vagyis két mérkőzésnyire van a liláktól. A csapat egyébként stabil teljesítményének köszönheti ezt a pozíciót, ritkán láthatunk nagy kilengéseket a játékukban, viszont a hazai 0-0-ák sajnos gyakran előfordulnak.
Bár az újpesti szurkolók valószínűleg ennél sokkal grandiózusabb célokat tűztek ki maguk elé, ezt a jóslatot jelenleg igazán átéljük!
Eddig még nem, de kétségtelen, hogy az egymás elleni összecsapások során a két csapat között nem tapasztalható olyan jelentős eltérés, mint az utóbbi években. A tippel kapcsolatban igazából nincs más magyarázat, mint az, hogy minden sorozatnak egyszer vége szakad. Érdekesség, hogy a legutóbbi három bajnoki mérkőzésükből kettőt lila színű győzelem nélkül játszottak le. A Ferencváros hazai pályán Kehinde utolsó pillanatokban szerzett góljával diadalmaskodott, míg Újpesten a Szusza Ferenc Stadionban a őszi csúcsrangadón 0-0-ás döntetlennel zárult a találkozó.
Papíron csak egy groupamás találkozó maradt az idényből, ahol nyilván vaskos meglepetés lenne a vendégsiker, de ezt a jóslatot még azért nem temetnénk. Főleg annak tükrében, hogy a két csapat még a Magyar Kupában is áll, s akár ott is szembe találkozhatnak.
Amióta jelenlegi formájában zajlik az OTP Bank Liga, a csapatok egyhatoda automatikusan kizuhan a másodosztályba, a tíz kizárólagos bennmaradóval Európa leggyorsabban fluktuálódó bajnoksága a miénk. 2016 óta furcsa trend jelentkezett: az NB II-es feljutók közül az egyik mindig bennmaradt, a másik visszahullott, egészen az előző szezonig, amikor újoncként a Diósgyőr és az MTK is bőven a vonal fölött végzett - ahogy azt egyébként akkor meg is jósoltuk.
Ezúttal azonban úgy tűnik, hogy a múlt szezonban tapasztalt kivételes helyzet inkább a szabályok erősítését szolgálta. A csapatok visszatérnek ahhoz a hagyományos forgatókönyvhöz, amelyben az egyik feljutó csapat elbúcsúzik, míg a másik megőrzi élvonalbeli helyét. Ha alaposan megvizsgáljuk, hogy a gyengébben teljesítő újoncot három másik csapat is szorongatja, nem éppen a legoptimistább a helyzetünk. Ugyanakkor a különbségek meglehetősen csekélyek: a Nyíregyháza és a Győr mindössze öt ponttal előzi meg a 11. helyezett Debrecent. Nyilvánvalóan senkinek sem kívánjuk a kiesést, de úgy érzékeljük, hogy a tabella alsó része még tartogat meglepetéseket, és izgalmas fordulatokra számíthatunk.
Na, eddig sem sok jóslatunkra mondtuk, hogy féltávnál igazán jól áll, de ez egyenesen katasztrofálisan: valamiért nyáron úgy éreztük, az elmúlt öt év ezüstérmesei - Fehérvár, Puskás, Kisvárda, Kecskemét, Paks - után egy hatodik veszi üldözőbe a Ferencvárost, azaz a DVSC, Diósgyőr, MTK, ZTE és a két újonc valamelyike. Pláne, hogy kontrajátéknak azt a Debrecent mondtuk, amely egyelőre inkább hátulról második, mintsem elölről...
A DVTK és az MTK teljesítménye üdítő színfoltja a jelenlegi szezonnak, és akár még a jövendölésünket is igazolhatja. Ugyanakkor, ha a végelszámolásnál nem a Fradi és a Puskás Akadémia dominálná a dobogó első két fokát, az igencsak meglepne minket.
Az MLSZ ösztönző programja évente 325 millió forint normatív támogatást biztosít a csapatok számára, amennyiben a bajnoki mérkőzéseken magyar és fiatal játékosok szerepeltetése révén legalább 27 900 pontot gyűjtenek. Ez a pontszám a következőképpen alakul:
A Fehérvár az elmúlt két évben lemondott a 325 millió forintról, és a fiatal játékosok szerepeltetése terén nem éppen a legjobban teljesítettek. Míg 2022/2023-ban mindössze 163 játékpercet tudtak felmutatni, addig tavaly ez a szám 845-re nőtt. A csapat keretében és filozófiájában végbement változások miatt idén úgy éreztük, hogy a rendszer bevezetése óta először megugorják a 1450 játékpercet, és nem is kellett csalódnunk: ez a jóslat már most valóra vált.
A 17 forduló során Pető Tamás csapata összesen 1575 percnyi játékidőt biztosított a 2004 után született fiatal tehetségeinek, ami figyelemre méltó, hiszen ez 15 750 pontot eredményezett. A közös teljesítményhez jelentős mértékben hozzájárult Dala Martin, a kapus, valamint Pető Milán, a vezetőedző fia. Emellett Kovács Patrik is megérdemli a figyelmet, hiszen már két gólt is sikerült betalálnia a szezon során.
Az újpesti Dékei Márk igazán lenyűgöző pillanatokat szerzett nekünk, amikor egy nyári edzőmeccs során, mintegy hatvan méterről, bombázott a Vasas kapujába. Ezen a meccsen sokak emlékezetébe beleégett Hegedűs János látványos szabadrúgása is, amelyet a kezdőkörből ívelt be Dibusz Dénesnek. Az ilyen emlékezetes akciók mindig felélénkítik a futball iránti szenvedélyünket!
Mivel a legutóbbi 50 pluszos gól óta már több mint hat év telt el, ideje volt, hogy újra megéljük ezt az izgalmas pillanatot. Sajnos az idény elején emlegetett Szappanos Péter, aki már nem az NB I mezőnyében játszik, valószínűleg nem lesz képes ezt a teljesítményt megismételni. De ki tudja? Talán valaki más előrukkol egy emlékezetes találattal!
Az OTP Bank Liga összes mérkőzését élőben követheted az M4 Sport csatornán, az M4 Sport+-on és az m4sport.hu weboldalon. Ne hagyd ki a foci izgalmait!