"A fiamnak szüksége van rám" - 6 ikonikus sportoló, akik 2025-re befejezik pályafutásukat 1. **Lionel Messi** - A labdarúgás élő legendája, Messi 2025-re várhatóan befejezi varázslatos karrierjét, amely tele van rekordokkal és trófeákkal. 2. **LeBron Ja
A 2024-es év a sport szerelmeseinek szívében különleges szerepet kap, hiszen a négyévente megrendezett olimpiai játékok és a labdarúgó-Európa-bajnokság mellett egy női kézilabda-Európa-bajnokságot, valamint egy rövidpályás úszó-világbajnokságot is figyelemmel kísérhetünk. De a lista ezzel még korántsem ér véget! Tanúi lehetünk, ahogy a sportolók megkapják a megérdemelt elismerésüket, és a dobogó legmagasabb fokára lépnek. Miközben fájó szívvel nézzük, ahogy a legendák búcsút intenek a versenysportnak, büszkeséggel tölt el, hogy részesei lehettünk pályafutásuk utolsó szakaszának.
"Az utolsó mérkőzésem után, miután Spanyolország csapata november 19-én vereséget szenvedett el a hollandoktól a Davis-kupa negyeddöntőjében, úgy döntöttem, hogy visszavonulok a profi tenisztől" - nyilatkozta Rafael Nadal, a tenisz világának ikonikus alakja. A kétszeres olimpiai bajnok, aki többször is megjárta a világelsőség csúcsát az ATP ranglistáján, méltán érdemelte ki a "salak királya" titulust. Nadal volt az első teniszező, aki Grand Slam-döntőben legyőzte a legendás Roger Federert. Tehetsége már kiskorában megmutatkozott; nagybátyja, a korábbi profi játékos, Toni Nadal fedezte fel, amikor Rafael még csak három éves volt. Nyolcévesen már egy 12 év alattiaknak rendezett versenyt nyert meg, ami elindította őt a tenisz világában, miközben a foci iránti szenvedélye sem hagyta el. Azóta is mindent megtett, hogy a sportág legjobbjai közé emelkedjen.
"Csak egy srác voltam, aki vakon követte az álmait, de közben olyan keményen dolgozott, amilyen keményen csak tudott, hogy oda juthasson, ahol ma vagyok" - összegezte az elmúlt 23 évet.
Andy Murray, a háromszoros Grand Slam-bajnok és kétszeres olimpiai aranyérmes teniszező, a párizsi olimpia előtt bejelentette, hogy a játékok után visszavonul a profi tenisztől. A bejelentését követő héten azonban kiderült, hogy erőnléti problémák miatt visszalép az egyes versenytől. A BBC-nek adott nyilatkozatában Murray kifejtette, hogy a pályafutása utolsó szakasza különösen nehéz volt számára; úgy érezte, hogy még a legjobb teljesítményei idején is kritikák kereszttüzébe került.
„Lehet, hogy a valóság más volt, de én mindig úgy éreztem, hogy akkor is támadások kereszttüzébe kerülök, amikor a teljesítményem a csúcson volt, és ez rendkívül megterhelő volt” – osztotta meg gondolatait. Murray emellett megjegyezte, hogy a visszavonulása előtt attól tartott, hogy nagyon fog hiányozni neki a tenisz világának izgalma. Ám amióta elhagyta az élsportot, egyfajta szabadságot tapasztal, különösen azért, mert sokkal több időt tud a gyermekeivel tölteni.
Stine Oftedal, a norvég kézilabda ikon, háromszoros világ- és ötszörös Európa-bajnok, valamint olimpiai bajnok, aki emellett kétszeres bronzérmes az olimpiákon. A neve hallatán minden kézilabdabarát szívét elönti a büszkeség, hiszen a sportág legendás alakja hat éven át erősítette a Győri Audi ETO csapatát. Az idei év különösen emlékezetes volt, hiszen öt év kihagyás után, egy nehéz és küzdelmes hétvégét követően, a Győr kézilabdacsapata újra elhódította a Bajnokok Ligáját. Ez a bajnoki diadal és a hozzá kapcsolódó olimpiai aranyérmek méltó koronája Stine Oftedal páratlan pályafutásának.
"A magyar szurkolók iránt csak a legnagyobb elismeréssel tudok nyilatkozni; a csarnokokban uralkodó hangulat egyszerűen magával ragadó. Ez a város és ez a klub rengeteget jelentett számomra, és szívből hálás vagyok a sorsnak, hogy ennyi értékes időt tölthettem itt" - osztotta meg gondolatait a norvég kézilabdázó a Nemzeti Sportnak adott interjújában.
Shelly-Ann Fraser-Pryce, a háromszoros olimpiai bajnok atléta, a női sprintelés kiemelkedő alakja. A 10,60 másodperces időeredménye révén a százméteres síkfutás harmadik leggyorsabb női teljesítményének birtokosa. A 37 esztendős sportoló 2008-ban és 2012-ben is megnyerte a 100 méteres versenyt, míg a 2020-as tokiói olimpián, Jamaicát képviselve, váltóban szerezte meg harmadik olimpiai aranyérmét. Érdekes, hogy a tíz világbajnoki címéből hármat a fia születése után nyert el, ami még különlegesebbé teszi teljesítményét. Shelly-Ann februárban bejelentette, hogy a párizsi olimpia után visszavonul, hogy több értékes időt tölthessen családjával.
"A fiamnak fontos vagyok, és ezt érzem minden nap. A férjem és én már a 2008-as győzelmem előtt is együtt éltünk, és ő rengeteget tett értem. Igazi csapatot alkotunk. Az ő támogatása révén értem el mindazt, amit az elmúlt években megvalósítottam. Úgy érzem, hogy tartozom nekik azzal, hogy most valami új irányba induljak" - olvasható az atlétának a CNN által közvetített szavaiban.
Úgy is fogalmazhatnánk, hogy a labdarúgó-Európa-bajnokságot egy kicsit vérző szívvel is néztük, hiszen tudni lehetett, hogy több olyan tehetséges sportoló is van, akiket idén láthattunk utoljára a válogatottban. Ide tartozik például a világbajnok német labdarúgó, Toni Kroos is, aki tavasszal jelentette be, hogy a szezon vége után abbahagyja sportolói pályafutását.
A Nemzeti Sport beszámolója szerint Kroos említése érdekes fordulatokat rejt. Különös, hogy az idei Európa-bajnokságon valójában nem is kellett volna találkoznunk vele, hiszen 2021-ben bejelentette, hogy visszavonul a válogatottól, miután a brit csapat ellen elszenvedett 0-2-es vereséget különösen keserű élménynek tartotta. A sportpályafutása vége után Toni Kroos nem tétlenkedik: saját futballakadémiát alapított, és emellett egy beteg gyermekeket támogató alapítványt is irányít.
Az 55 éves grúz sportlövő, Nino Salukvadze idén döntött úgy, hogy felhagy sportolói pályafutásával. Az idei olimpiai szereplése után ő lett az első nő, aki összesen 10 olimpián vett részt. Salukvadze mindössze 19 éves volt, amikor Szöulban először szerepelt az ötkarikás játékokon. Már az első olimpiája után fontolgatta a visszavonulást, 2021-ben pedig be is jelentette azt.
A tokiói olimpia után az édesapja tanácsa különösen fontos lett számára: próbálja meg elérni a kvótát a párizsi játékokra. Mivel ez volt édesapja utolsó kérése, a versenyző elhatározta, hogy mindent megtesz azért, hogy valóra váltsa édesapja álmát.