A baloldal teljesen elzárkózott: inkább vállalják a magányt, mintsem hogy jobboldaliakkal lépjenek kapcsolatba.

Egy újabb kutatás rámutatott, hogy a Fidesz támogatói hajlamosabbak személyes kapcsolatokat kialakítani olyan emberekkel, akik eltérő világnézettel bírnak. Ezzel szemben az ellenzéki szavazók általában zárkózottabbak, sőt, sok esetben még az ismerkedést is kerülik.
Az IDEA Intézet legújabb, országos szinten reprezentatív kutatása rávilágít arra, hogy a magyar társadalomban jelentős feszültségek húzódnak a politikai és világnézeti eltérések mentén. Ezek a különbségek nem csupán elméleti síkon léteznek, hanem komoly hatással vannak a mindennapi társas kapcsolatokra is - írja a hvg.hu. A válaszadók 88%-a úgy érzi, hogy ezek a nézeteltérések olyan mélyek, hogy...
Érdekes megfigyelés, hogy a legfrissebb kutatások szerint a jobboldali szavazók – különösen a Mi Hazánk és a Fidesz-KDNP hívei – sokkal nyitottabbak a más nézőpontokat képviselők irányába, mint az ellenzéki szimpatizánsok. A fideszesek és a Mi Hazánk támogatóinak körülbelül fele elképzelhetőnek tartja, hogy baráti, vagy akár intim kapcsolatot létesítsen olyan személlyel, aki eltérő világnézetet képvisel. Ezzel szemben a Tisza Párt szavazói esetében ez az arány mindössze 29, míg a Demokratikus Koalíció támogatói körében csupán 17 százalék.
A felmérés eredményei rávilágítanak arra, hogy az online véleménybuborékok hatása kiterjed az offline világra is. Az emberek körülbelül negyede tudatosan elzárkózik más világnézetű egyénekkel való kapcsolattartástól, ami nem csupán a közéletben, hanem a magánéletben is egyre inkább érezhető. Ez a tendencia arra figyelmeztet, hogy Magyarországon a politikai polarizáció nem csupán politikai diskurzusokra, hanem a társas kapcsolatok dinamikájára is erőteljes hatással van.