A 240 millió dolláros öltöny: Zelenszkij kriptobotrányának háttere Egy különös és meglepő fordulatot vett a közelmúltban Volodimir Zelenszkij elnök öltönyének ügye, amely nem csupán a divat világát, hanem a kriptovaluta szektorát is megrengette. Az említ

Viselt-e öltönyt Ukrajna elnöke, Volodimir Zelenszkij? Egyszerű kérdésnek tűnhet, de a Polymarket nevű kriptós piactéren egy 242 millió dolláros fogadás sorsát döntötte el a rá adott válasz.
A Polymarket egy olyan platform, ahol a felhasználók kriptovalutával fogadhatnak különféle valós események kimenetelére: sporteseményekre, választásokra, az időjárásra, vagy hogy kasszasiker lesz-e egy film bemutatója.
A 2020-ban elindult Polymarket tavaly vált igazán népszerűvé, amikor a hagyományos közvélemény-kutatásokhoz képest sokkal pontosabban, a nagyméretű fogadások révén már jóval a választások napja előtt előre jelezte Donald Trump győzelmét. Azóta ezt a predikciós piacteret gyakran "független igazságforrásként" emlegetik, azonban néhányan kétségbe vonják ezt a hiedelmet a jelenlegi Zelenszkij-öltöny körüli viták fényében.
A Polymarketen minden egyes fogadást egy eldöntedő kérdés formájában lehet feltenni, ami jelen esetben így szólt: "Július hónap beköszönte előtt fog-e öltönyt viselni Zelenszkij?"
A fogadásokra május 23. és június 30. között nyílt lehetőség.
Miután Oroszország 2022-ben megindította támadását Ukrajna ellen, Zelenszkij elhatározta, hogy kizárólag katonai stílusú egyenruhát fog hordani, ezzel is kifejezve szolidaritását a harcmezőn küzdő katonákkal. Az ukrán elnök öltözködésének választása azóta a média figyelmének középpontjába került, és megosztotta a közvéleményt: míg sokan támogatták döntését, mások kritikával illették, különösen egy márciusi találkozó során, ahol heves szóváltásba keveredett Donald Trump amerikai elnökkel és alelnökével.
Június 25-én egy fénykép jelent meg Zelenszkijről, amit egy NATO-csúcs előtti vacsorán készítettek. Az ukrán elnök ezen fekete zakóban, ingben és nadrágban látható.
A nézeteltérés abból fakadt, hogy nincs egyértelmű definíció arról, hogy mi számít öltönynek.
"Technikai értelemben megfelel a definíciónak, de el kell ismernem, hogy a legtöbb ember valószínűleg nem tekintené öltönynek" - nyilatkozta Derek Guy, a férfi divat szakértője a WIRED számára.
A Polymarket egy innovatív, decentralizált fogadási platform, amely a közösségi intelligenciára és a "kollektív igazságkeresés" elvére támaszkodik, mindezt anélkül, hogy központi döntőbíróra lenne szüksége. Ez a megközelítés lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy közvetlenül részt vegyenek a fogadások lebonyolításában és az eredmények meghatározásában.
Vita esetén a platform lehetőséget ad a felhasználóknak, hogy egy bizonyos kriptopénz (UMA) birtokában szavazzanak az igazságról. Ennek menete, hogy mielőtt egy fogadás lezárul, a Polymarket megengedi, hogy egy 750 dolláros biztosíték befizetésével meg lehessen vétózni a várható eredményt. Ha vita alakul ki, akkor a Polymarket független döntőbírója (orákuluma), egy Universal Market Access (UMA) nevű decentralizált platform dönt a kérdésről.
A 2018-ban alapított UMA függetlenül működik a Polymarkettől, ám tokenjének birtokosai egy megállapodás keretében független szereplőként szavazhatnak a vitás kérdésekről.
Ebben az esetben az UMA szavazói döntő többsége azt állította, hogy Zelenszkij nem öltönyt viselt.
A szakértők véleménye szerint a rendszer gyengeségei szoros összefüggésben állnak azokkal az úgynevezett "bálnákkal", akik jelentős tőkével rendelkező piaci szereplők. Ezek a bálnák hatalmas mennyiségű tokent halmoznak fel, hogy ezzel befolyásolják a piaci döntéseket. Elemzések alapján a UMA tokenek körülbelül 40%-a négy jelentős bálna birtokában van, ami aggodalomra ad okot a decentralizáció és a piaci stabilitás szempontjából.
Bár a felhasználási feltételek alapján a Polymarket jogosult arra, hogy felülvizsgálja az UMA határozatait, eddig csupán ritkán történt ilyen eset.
A Zelenszkij-fogadás kimenetele miatt vesztes Polymarket-felhasználók közben már perrel is fenyegettek a Polymarket és az UMA ellen, a hivatalos végeredmény (a kihirdetés többszöri vétózása és halasztása után) végül mégis "Nem viselt öltönyt" lett. Azóta mind a Polymarket, mind az UMA Discord csatornáin érezhető a feszültség, sokan ugyanis csalással és háttéralkuval vádolták meg a "nem"-re voksolókat.
Hart Lambur, az UMA társalapítója hangsúlyozta, hogy a szervezet a viták tapasztalatait figyelembe véve át fogja alakítani a vitás kérdések kezelésének módját. Ugyanakkor határozottan elutasította a manipuláció vádját.
"Nincs bizonyíték az UMA manipulációjára és egyáltalán nem szeretem az ilyen alaptalan vádaskodást."
A Polymarket jelenleg egy jelentős tőkebevonási folyamaton megy keresztül, amelyet Peter Thiel, a PayPal, Facebook és Palantir alapítója által vezetett befektetési alap irányít. Az értékelésük 1 milliárd dollár körül mozog, így nem meglepő, hogy a vállalat számára kihívást jelenthetett, hogy egyesek kétségbe vonják a fogadási piacaik megbízhatóságát.
"A Polymarket csendje szinte elviselhetetlen. Mindenki tisztában van azzal, hogy mi lett volna a helyes kimenetel, de a rendszer hibái miatt egy rendkívül frusztráló helyzet alakult ki." - jelentette ki egy felhasználó, aki 450 000 dollárt veszített a fogadáson, s most jogi lépésekkel fenyegetőzik.
Akadtak olyanok is, akik úgy vélték, hogy az ilyen jellegű viták a rendszer sajátosságaiból erednek.