**70 vagy 100 hét? A tojóidőszak meghosszabbításának alternatívái** A tojástermelés hatékonyságának növelése érdekében egyre több gazdálkodó foglalkozik a tojóidőszak optimalizálásával. Kérdés, hogy érdemes-e 70 hétnél több időt szánni a tojótyúkokra, va
A hatékonyság fokozása, a költségek csökkentése és az intenzitás növelése - ezek a kifejezések már jól ismertek, és nap mint nap szembejönnek velünk. A tojástermelőket sem kerülik el e kihívások, hiszen a piaci környezet folyamatosan változik. Az új istálló- és takarmányozási technológiák célja éppen ezeknek a kihívásoknak a megoldása. Emellett fontos szerepet kapnak az állatjóléti és higiéniai fejlesztések is, amelyek hozzájárulnak a fenntarthatóbb és hatékonyabb termeléshez.
A tenyésztő cégek sem tétlenkedtek az elmúlt években, megjelentek az úgynevezett - long life - hosszú élettartamra, termelésre nemesített fajták köztük magyarok is! (TETRA-SL LL)
Ezeknek a fajtáknak a alkalmazása fokozatosan népszerűvé válik a gazdák körében, azonban a bennük rejlő lehetőségek még messze nincsenek teljes mértékben kiaknázva.
A házityúk természetes módon 5-8 éves koráig is elél. Ezzel szemben a tojástermelés céljából tartott állatokat 1,5-2 éves korukban lecserélik, levágják. A vágótyúkok "árát" a termelők jól ismerik. (Jó esetben három letojt tyúkért kap a gazda egy gombóc fagylaltot egy balatoni cukrászdában.)
Ha összevetjük a 70 és 95 élethetes madarak termelését, láthatjuk, hogy a testtömegváltozás + 1,5-2%, ennek megfelelően a takarmány fogyasztása is kb. ennyivel nő, igaz az igényelt takarmány beltartalma már alacsonyabb (olcsóbb),
A tojóciklus kitolásával az amúgy méregdrága istállók, berendezések kihasználtsága növelhető, az istállók mosatására, fertőtlenítésére, az állomány ki és betelepítésére is így ritkábban kerül sor.
Az utóbbi években a termelési költségek drámai mértékben emelkedtek. A fűtési, világítási és takarmányköltségek szintén jelentős növekedésen mentek keresztül. Ennek következtében a jércenevelés költségei is megugrottak, és nem kis mértékben. Ezért kulcsfontosságú, hogy figyelembe vegyük, hány tojás jut egy jércére. Mivel minden nevelési folyamat eltérő költségekkel jár, és a jércék árai is változóak, érdemes megjegyezni, hogy a tojások termelési időszakának meghosszabbításával az egy tojásra jutó jérce bekerülési költségét 3-5 forinttal is csökkenthetjük.
Emlékeztetőül: a tojástermelők számára – különösen a tojás árak időszakos csökkenésekor – nagyon hasznos lett volna ez a látszólag csekély, 3-5 forintos támogatás. Ugyanakkor a 95-100 hetes tojástermelés komoly kihívások elé állítja a gazdákat.
Egyik legnagyobb kihívásunk, hogy megőrizzük a tojás héjának kiváló minőségét. Ahogy a madarak öregszenek és a tojások mérete növekszik, sajnos a héj minősége, például a vastagsága és szilárdsága, hajlamos csökkenni. Emellett a madarak által elszenvedett stresszfaktorok, mint például a zaj, a hőség vagy a nem megfelelő szellőzés, szintén jelentős hatással vannak a héj állapotára. Továbbá, számos vírusos és bakteriális betegség is hozzájárul a héjproblémák kialakulásához. Ezek a tényezők komoly gondokat okoznak a termelők számára, és akár eladhatatlanná is tehetik a piacon kínált tojásokat.
Az Agrofeed Kft. már hosszú ideje foglalkozik olyan innovatív takarmányozási technológiák kidolgozásával, amelyek célja a héj szilárdságának megóvása. Szakértő kollégáink képesek testreszabott takarmányozási ajánlásokat összeállítani Partnereink igényei alapján, így segítve a hatékonyabb és eredményesebb takarmányozási gyakorlatokat.
A tojás méretének optimalizálása kiemelkedő fontosságú. A fázisos tojó tápok alkalmazásával és a takarmányok időben történő váltásával biztosítható, hogy a tojások mérete ne lépje túl a kívánt határokat.
A receptek kialakítása során alapvető fontosságú a kalcium (Ca), foszfor (P) és magnézium (Mg) mennyisége, valamint azok helyes arányának megállapítása. Emellett érdemes figyelmet fordítani a D3-vitamin és a kloridion szintjére is a takarmányokban. Különösen a D3-vitamin játszik kulcsszerepet a kalcium anyagcserében és a tojás héjának szilárdságában. Az Európai Unió szabályozása szerint a takarmányokban legfeljebb 3200 NE/kg D3-vitamint lehet biztosítani. Gyakorlati tapasztalatok alapján – különösen az idősebb állományok esetében – a D3-vitamin időszakos, vagy előre meghatározott program szerinti adagolása kedvező hatással bírhat.
Fontos, hogy komolyan vegyük a tápok zsírtartalmát, hiszen a zsírsavak mennyisége és arányai alapvetően határozzák meg a tojások méretét és a héj minőségét.
Javítható a tojáshéj szilárdsága:
Minden egyes összetevőnek megvan a maga jelentősége és szinergikus hatása a takarmánykomponensek között.
Fontos kiemelni a mészgritt alkalmazásának jelentőségét. A nagyobb szemcseméretű (2-4 mm-es) mészkő felülete kisebb, ami lassabb és egyenletesebb kalciumfelvételt tesz lehetővé, így támogathatja a tojásképződést. A receptben javasolt takarmánymész mennyiségének 50%-át érdemes gritt formájában beépíteni. Ezt az arányt az állatok életkorának előrehaladtával fokozatosan 75-80%-ra növelhetjük, ezzel optimalizálva a kalciumellátottságot.
Érdekes és hasznos módszer az ún. split feeding, kétszakaszos takarmányozás. Ennek lényege, hogy kétféle tápot etetünk az állatokkal. Egy nappali tápot és egy esti (villanyoltás előtti) keveréket. Ez a módszer is hatékonyan segíti a jó minőségű tojások termelését. Hátránya, hogy az istállók takarmánytároló rendszerét, a takarmányok bejuttatását a kétféle keverékhez kell igazítani.
Kiemelten fontos az állomány egészségi állapotának megőrzése, különös figyelmet fordítva az állategészségügyi státuszra. Jelenlegi ismereteink alapján a megfelelő időben alkalmazott vakcinák hatékony védelmet nyújtanak még az idősebb állatok számára is. A tenyésztő cégek folyamatosan figyelemmel kísérik a titerértékeket, és ha szükséges, szakmai ajánlásokkal segítik a szükséges módosításokat.
Ez alól kivétel a fertőző bronchitis betegség, amely ellen a tojókori rendszeres vakcinázások is szükségesek lehetnek.
Összegzésképpen: Amennyiben a tenyésztők sikeresen kifejlesztették a hosszú élettartamú és jelentős genetikai potenciállal bíró fajtákat, érdemes kihasználni ezeket, és ne féljünk a felmerülő kihívásoktól. Az Agrofeed Kft. szakértői folyamatosan rendelkezésünkre állnak, hogy támogassanak minket a megvalósítás során.
Dr. Gécs Péter baromfi szaktanácsadó Agrofeed Kft.
Címkép: Tetra SL LL tojóhibrid Fotó: Búza Ildikó Egyedi megfogalmazás: Címlapkép: Tetra SL LL tojóhibrid, amelynek lenyűgöző szépségét Búza Ildikó örökítette meg.