3 különös technika, amellyel élesben tarthatod az elméd - az egyik még a zuhany alatt is kivitelezhető!

Az egészséges étrend, a rendszeres testmozgás, a kielégítő alvás, a hatékony stresszkezelés és az aktív társas kapcsolatok mind segítenek fiatalon tartani az agyat. Létezik azonban három különös, ám meglepően hatásos módszer is, amelyeket érdemes még kipróbálni.
Ahogy öregszünk, az agyunk számos változáson megy keresztül: csökken az agytérfogat, romlik a neuronok közötti kommunikáció, és mérséklődik a véráramlás. Ezek a folyamatok hatással lehetnek a tanulási folyamatokra, a memóriára, az információfeldolgozás sebességére és más kognitív funkciókra.
Kevin Woods, a Harvardon végzett idegtudós és a Brain.fm tudományos igazgatója -- amely egy agyhullámokat befolyásoló zenei streaming szolgáltatás -- három egyszerű, mégis szokatlan módszert javasolt a New York Postnak adott interjújában, melyek kiegészíthetik a hagyományos agykarbantartó rutinokat.
A rágógumizás többféleképpen serkentheti az agyműködést, bár a pontos mechanizmusok még nem teljesen ismertek. Egyes tanulmányok szerint a rágás fokozza az agy vérellátását, így több oxigén és glükóz jut olyan fontos területekre, mint a prefrontális kéreg és a hippokampusz, amelyek kulcsszerepet játszanak a tanulásban és a memóriában.
Ez a fokozott vérkeringés hozzájárulhat a koncentráció és a figyelem javulásához.
Emellett képes lehet enyhíteni a stressz és a szorongás érzését is. Woods javaslata szerint érdemes olyan rágógumit választani, amelynek ízélménye hosszan tartó, nem tűnik el gyorsan, és nem omlik szét a rágás során.
A fogorvosok gyakran javasolják a cukormentes alternatívákat, hogy megóvják a fogakat a káros hatásoktól. Érdekes módon egy nemrégiben végzett kutatás arra mutatott rá, hogy a kemény anyagok, mint például egy fa ceruza vége, rágcsálása fokozhatja a glutation nevű antioxidáns szintjét az agyban – ami azt jelenti, hogy ez a hatás például a rágógumi esetében nem tapasztalható.
"A hátrafelé járás agyserkentő hatású, mert kihívás elé állítja az elmét, összpontosítást igényel, erősíti a meglévő idegi kapcsolatokat, és akár új pályákat is kialakíthat" - mondta Woods. Ez a módszer javíthatja a memóriát és a problémamegoldó képességet is. Más néven "retro walking"-nak is nevezik, és nemcsak az agyra van jó hatással: javítja az egyensúlyt, a koordinációt és a testtartást, erősít bizonyos izmokat, csökkentheti a derékfájdalmat,
...és emellett több kalóriát is fogyaszt, mint a sima sétálás.
A szakértő javaslata szerint érdemes fokozatosan kezdeni. Válasszunk ki egy sima, akadálymentes felületet, ügyeljünk arra, hogy törzsünket és fejünket egyenesen tartsuk. Fontos, hogy aktiváljuk a törzsizmokat, majd lépjünk először a lábujjhegyünkre. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy folyamatosan figyeljünk a környezetünkre.
Kapcsolódó: 6 jel, hogy szellemileg jobb formában vagy, mint a korosztályod.
A dúdolás csökkentheti a stresszt és elősegítheti a relaxációt azáltal, hogy stimulálja a bolygóideget -- egy több mint 200 ezer rostból álló ideghálózatot, amely az agyat köti össze a főbb szervekkel. Kutatások szerint a dúdolás növelheti a nitrogén-oxid szintjét az orrüregben, ami javíthatja az agy vérellátását és a hangulatot is.
Woods elmagyarázta, hogy a kórusban éneklő embereknél tapasztalták, hogy nő a szívritmus-variabilitás, és javul a kognitív teljesítmény. "A hosszú hangok énekléséhez szükséges légzésszabályozás aktiválja azokat az ideghálózatokat, amelyek a figyelem irányításáért felelnek" - tette hozzá.
Woods azt javasolta, hogy ezeket a tevékenységeket végezzük rendszeresen, és találjuk meg azt a rutint, amely nekünk a legjobban működik. Mivel az agy az irányító központunk a gondolkodásban, az érzésekben és a cselekvésben, kulcsfontosságú, hogy gondoskodjunk róla az általános egészség és jóllét érdekében. "A tudomány hasznos ötleteket adhat, de minden agynak másra van szüksége a legjobb működéshez" - tette hozzá Woods. "Ami neked segít, az másnak akár zavaró is lehet. Ne félj kipróbálni, mi válik be neked!"