29 évvel ezelőtt a világot megrázta Diana hercegnő botrányos interjúja, amely új megvilágításba helyezte a brit monarchiát és a közvélemény viszonyulását a királyi családhoz.
David Gilmour, a Pink Floyd ikonikus gitárosa, 4,7 milliárd forintot veszített, amikor elvették tőle otthonát. Az esemény sokkolta a zenekedvelőket, hiszen Gilmour nemcsak a zenészi teljesítménye miatt ismert, hanem a személyes élete is mindig a figyelem középpontjában állt. Az eljárás hátterében álló okok még nem teljesen tisztázottak, de a hírek szerint komoly pénzügyi problémák állnak a háttérben. Az eset rávilágít arra, hogy még a legendás művészek élete sem mentes a nehézségektől.
Diana hercegné életét sokan irigyelhették, amikor 1981-ben feleségül ment Károly walesi herceghez. A mesebeli esküvő és a kezdetben románcnak tűnő házasság mögött azonban sötét titkok lapultak. Pontosan ezen a napon, 1995-ben, a BBC Televízióban bemutatott interjúban Diana feltárta a botrányos részleteket a házasságukról, keltve ezzel a közvélemény figyelmét és megváltoztatva a brit monarchia arculatát.
Diana Martin Bashirral folytatott beszélgetése során felfedte, hogy férje, Károly herceg viszonyt folytatott Camilla Parker Bowles-szal. Amikor a riporter rákérdezett a pletykákra, amelyek szerint Diana is hűtlen volt, és kapcsolatot ápolt James Hewitt-tal, a hercegné megállította a felvételt. Egy rövid szünet után, mély levegőt véve, így válaszolt:
Igen, mélyen a szívembe zártam őt. Az érzéseim irántja valóban intenzívek voltak, szinte minden gondolatom őt foglalta el.
Az interjúból az is kiderült, hogy II. Erzsébet királynő legidősebb fia nem tudott megbirkózni a ténnyel, hogy hitvesét sokkal nagyobb szeretet övezi, mint őt magát trónörökösként - ez is hozzájárult ahhoz, hogy viszonyuk végérvényesen megromoljon. A hajdani hercegné bevallotta, hogy bulimiával küzd és olykor szándékosan okoz magának fizikális fájdalmat.
„Minden egyes lépésemet a saját utam szerint alakítom, nem követem a megszokott szabályokat. A szívem irányít, nem pedig a racionális gondolkodásom, ami sok nehézséget hozott a munkám során, és ezt megértem. De hiszem, hogy valakinek el kell mennie az emberekhez, és szeretettel kell közelítenie hozzájuk. A családom bizonyos mértékig fenyegetésként tekint rám, pedig én itt vagyok, hogy jót tegyek, nem rombolni szeretnék. A történelem folyamán minden erős nőnek megvolt a saját útja, és ez az erő sokakat zavarba hoz, félelmet keltve bennük” - osztotta meg gondolatait az interjú során a hercegné.
A palotához közel állók állítása szerint VIII. Eduárd 1936-os visszalépése óta semmi nem kavart ekkora port az udvarban, sokak szerint a 20. század legfontosabb tévéinterjújaként emlékeznek Diana riportjára.
Bár Diana a királyi család minden tagja előtt titokban tudta tartani a riportot, mostanra kiderült, hogy a BBC nem akármilyen trükkökkel vette rá a formabontó szereplésre.
Matt Wiessler, a BBC volt grafikusa ugyanis elismerte, hamis bankszámlakivonatokat készített, amelyeken azt állította, a királyi család tagjai Dianát bemocskolva különböző sztorikat adnak el a sajtónak. Az iratokat Bashir átadta a hercegné öccséhez, a nemesnek tűnő gesztussal pedig sikerült annyira a hercegné bizalmába férkőznie, hogy tető alá tudta hozni az interjút, ami végül Diana halálát is okozhatta.
Simone Simmons, a hercegné közeli barátja, elárulta, hogy a riporter olyan vádakat fogalmazott meg a családanya irányába, amelyek súlyosan megviselték őt. A folyamatos stressz és aggodalom végül annyira eluralkodott rajta, hogy ez tragikus módon hozzájárulhatott a végzetes balesetéhez és korai halálához.
"Dianát csapdába csalták. Ott voltam amikor Martin Bashir először járt a Kenshington-palotában és felvetette, hogy interjút szeretne készíteni Dianával a jótékonysági szervezeteiről. Mindannyian azt gondoltuk, hogy ez csodálatos. Végül hamis banki dokumentumokkal rávették, hogy szerepeljen a beszélgetésben amelyben előzetesen teljesen más témákról volt szó...
Az interjú során Diana szavai mögött sötét árnyak húzódtak, amikor azt állította, hogy otthonát folyamatos megfigyelés alatt tartják, és telefonjait lehallgatják. Ez a pszichikai nyomás teljesen tönkretette őt, és egyre inkább paranoia fogta el. A királyi család szándékaitól való félelem lassan eluralkodott rajta, míg hűséges barátai iránti bizalma is megingott. Az a világ, amelyben élt, egyre inkább egy zártosztályra emlékeztetett, ahol mindenki gyanús volt, és a bizalom egy luxusnak számított.
Nincs kétségem afelől, hogy még ma is élne, ha nem beszélt volna Bashirral. Remélem, hogy elítélik. Ez ügyben igazságot kell szolgáltatni" - nyilatkozta 2021 májusában a még mindig gyászoló barát.
A közel két és fél órás diskurzus végén a résztvevők ünnepi hangulatban pezsgőt bontottak, és a beszélgetést világszerte körülbelül huszonhárom millió ember követte figyelemmel. Később, 1997-ben, a volt hercegné tragikus módon, egy szörnyű autóbaleset következtében életét vesztette, míg Bashir a média világától való távolmaradással zárta le pályafutását.