Athén városában egy 2000 éves vízvezetéket terveznek újra üzembe helyezni, amelynek célja az ivóvíz megtakarítása. Ez a különleges projekt nem csupán a régi infrastruktúra felújítását jelenti, hanem egyben a város vízgazdálkodásának fenntarthatóbbá tételé


Athén, a görög főváros, büszkén indítja el a 2000 éves vízvezetékének működését. Ez a régóta várt projekt nemcsak az öntözési igényeket szolgálja ki, hanem hozzájárul az értékes ivóvízkészlet megóvásához is – számolt be róla a német ZDF.

2024 júniusában Görögországban elviselhetetlen volt a hőség. A nappal jóval 40 Celsius-fok feletti, éjszaka 30 fok feletti hőmérséklet nehezítette az emberek életét. Ez volt az eddigi legmelegebb június. A jövőre egy 2000 éves, mintegy 23 kilométer hosszú római Hadrianus-vízvezeték újraaktiválásával is próbálnak javítani a hőség idején fellépő vízhiányon.

Az építmény túlnyomórészt a föld alatt található, jól karbantartott vezeték.

A vízvezeték megvalósítása Hadrianus császár (i.sz. 76-138) nevéhez fűződik, aki Athén iránti szenvedélyes elkötelezettségével számos olyan építkezést indított el, melyek ma is lenyűgözően állnak a városban. E jeles uralkodó tevékenysége hozzájárult a város fejlődéséhez, és öröksége a mai napig érzékelhető.

Különösen ígéretesen fejlődött az athéni Chalandri külvárosában zajló vízvezeték-projekt, ahol az athéni vízművek szakemberei fáradhatatlanul dolgoznak a rendszer helyreállításán.

A Hadrianus-vízvezeték által biztosított víz ipari célokra van felhasználva. Ezen víz forrása lehetővé teszi a helyi lakosok számára, hogy öntözzék kerteiket, parkjaikat és mezőgazdasági területeiket, így jelentős mennyiségű ivóvizet takaríthatnak meg. Chalandri városában éves szinten akár 80 000 köbméter víz megőrzésére is lehetőség nyílik ezzel a megoldással.

Related posts